srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zahájení výstavy „VELKÉ OSOBNOSTI malýma očima“

Dne 2. června byla v Dětském kulturním centru Bělehrad zahájena výstava „VELKÉ OSOBNOSTI malýma očima“. Výstavu slavnostně zahájili představitelé ambasád zemí Visegrádské skupiny, Dětského kulturního centra Bělehrad a zúčastněných škol.

Druhého ročníku výstavy se zúčastnily základní školy Sava Šumanović z Erdeviku, Sever Djukić z Bečeje, Nada Purić z Valjeva a Braća Nedić z Osečiny.

Velvyslankyně Ivana Hlavsová přivítala žáky ZŠ Braća Nedić z Osečiny a zástupce ředitele Branislava Todoriće na českém velvyslanectví, kde jim předala dárky a poděkovala za zájem a účast. Žáci potom měli příležitost prohlédnout si reprezentační prostory velvyslanectví a seznámit se s historií a architekturou budovy, ale také s rolí velvyslanectví a jeho působením.

Po přivítání následovalo slavnostní zahájení výstavy v Dětském kulturním centru Bělehrad. Výstavu zahájili Ivana Hlavsová, velvyslankyně České republiky, Aleksander Chećko, velvyslanec Polské republiky, Emil Váradi, první tajemník Velvyslanectví Maďarska, Alexandra Lašandová, třetí tajemnice Velvyslanectví Slovenské republiky, Lidija Seničar, vedoucí galerie a koordinátorka výtvarných programů Dětského kulturního centra Bělehrad a představitelé zúčastněných škol.

Letošní výstava zahrnuje 26 portrétů významných Srbů, Maďarů, Slováků, Poláků a Čechů. Po slavnostním zahájeni mladí umělci – autoři portrétů měli příležitost všem přítomným představit svá umělecká díla a osobnosti, které je inspirovaly.

V krátké hudební části programu zazpívala Gabrijela Ubavić, srbská operní pěvkyně, která svou kariéru buduje v České republice, a na závěr děti nadšeně přijaly pozvání zazpívat si s Leontinou Vukomanović, zástupkyní ředitele Dětského kulturního centra.

V prostorách Dětského kulturního centra Bělehrad bude výstava otevřena do konce června. Portréty významných Čechů byly zároveň vystaveny i ve Window Gallery českého velvyslanectví.

Projekt „VELKÉ OSOBNOSTI malýma očima“ se minulý rok konal poprvé v Srbsku jako připomínka 10. výročí členství Visegrádských zemí v Evropské unii. Vzhledem k loňské úspěšné realizaci projektu se na iniciativu českého velvyslanectví výstava ve spolupráci s ambasádami zemí Visegrádské skupiny koná podruhé. V rámci přípravy projektu navštívili představitelé velvyslanectví České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska každý jednu základní školu v různých částech Srbska. Prostřednictvím portrétů významných postav českého, maďarského, polského, slovenského a srbského veřejného života vytvořených žáky základních škol chtěli dětem a srbské veřejnosti představit zábavnou formou bohatou historii a kulturu svých zemí.

Galerie


VELIKE LIČNOSTI u malim očima / VELKÉ OSOBNOSTI malýma očima