srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky/ Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tradiční setkání s bohemisty

Dne 5. června se na Velvyslanectví České republiky v Bělehradě konalo setkání se studenty prvního ročníku bohemistiky z bělehradské Filologické fakulty. Velvyslankyně Ivana Hlavsová přivítala studenty, jejich profesory a nového lektora českého jazyka Petra Janeše.

Při té příležitosti velvyslankyně vyjádřila uspokojení nad značným zájmem srbských studentů o studium bohemistiky. Seznámila se studenty prvního ročníku a popřála jim mnoho sil a nadšení do dalších let studia. Poté předala diplomy a dárky studentům starších ročníků, kteří se zúčastnili překladatelské soutěže, kterou společně organizovaly fakulta a velvyslanectví. Tři studentky, jejichž překlady byly nejvydařenější, získaly stipendium na letní jazykovou školu v Brně.


Ocenění také obdržela studentka Maša Pješčic v rámci mezinárodní překladatelské soutěže „Cena Susanny Roth“ nesoucí jméno po renomované švýcarské bohemistce a překladatelce (1950-1997), která se výraznou měrou zasloužila o propagaci soudobé české literatury v zahraničí. Česká centra ve spolupráci s Českým literárním centrem pořádají už 4. ročník soutěže. Letošní vybraný text k překladu byl úryvek z knihy Jezero Biancy Bellové. Cenou je několikadenní návštěva ČR spojená s účastí na odborném semináři s doprovodným programem.


Profesoři z katedry bohemistiky ocenili vynikající spolupráci mezi Filologickou fakultou a českým zastupitelským úřadem a využili tohoto setkání, aby se rozloučili s paní konzulkou Veronikou Senjukovou, jejíž působení v Srbsku letos končí.

Galerie


Tradiční setkání s bohemisty/ Tradicionalni susret sa bohemistima