srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní knihovna Srbska / Narodna biblioteka Srbije
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „Evropa je dílem překladatelů – Dušan Karpatský a naši spisovatelé“

Ve středu 22. června v Centru slovanských kultur v Národní knihovně Srbska, velvyslanec Tomáš Kuchta s ředitelem Národní knihovny Srbska Vladimirem Pištalem zahájili výstavu „Evropa je dílem překladatelů – Dušan Karpatský a naši spisovatelé“ autora Andreji Stojkoviće. Úryvky z dopisů srbských spisovatelů četli herci Vjera Mujović a Tihomir Stanić.

Dušan Karpatský (1935 – 2017) je český literární historik, filolog a překladatel, který do češtiny přeložil díla Ivy Andriće, Miroslava Krleži, Meši Selimoviće, Vuka Karadžiće, Danila Kiše, Branka Ćopiće, Matiji Bećkoviće, Ljubivoja Ršumoviće a dalších. Karpatský byl držitelem ceny srbského PEN centru za nejlepšího překladatele z roku 1978 a kromě literatury Čechům přiblížil i jugoslávskou kuchyni, neboť jeho Jugoslávská kuchyně (po rozpadu Jugoslávie přejmenována na Nostalgickou kuchařku) zažila ceklem tři vydání a prodalo se jí 100.000 výtisků.

Výstava původně byla instalována v Praze, pak v několika městech v Chorvatsku, v Sarajevu, Novém Sadu, Subotici a teď i v Bělehradě.

Galerie


Dušan Karpatský