srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Josef Brož / Petr Doležal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava fotografií z Prahy a Bělehradu „Applied Nostalgia“

Dne 25. 11. 2022 byla v souvislosti s předsednictvím České republiky v EU zahájena výstava fotografií Prahy a Bělehradu pod názvem Applied Nostalgia.

Slavnostního zahájení se v sále Národní knihovny v Bělehradě zúčastnil 1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Ivica Dačić, ministryně pro evropskou integraci Tanja Miščević, vedoucí Delegace EU v Bělehradě Emanuele Giaufret, velvyslanec Tomáš Kuchta a ředitel Národní knihovny Srbska Vladimir Pištalo.

Vernisáž zahájil ředitel Národní knihovny Vladimir Pištalo. Ministryně pro evropskou integraci Tanja Miščević vyzdvihla význam této společné kulturní akce i CZ PRES. Následně vystoupil ministr zahraničních věcí Ivica Dačić, který zmínil společné kulturní a historické vazby mezi Srbskem a zeměmi EU (s důrazem na ČR) a vyjádřil naději v budoucí vstup Srbska do EU. Mj. vyjádřil naději, že mezi EU a Srbskem vznikne více takových „Karlových mostů“, jako je tato akce. Slavnostní zahájení pokračovalo projevy velvyslance Tomáše Kuchty a vedoucího Delegace EU Emanuele Giaufreta, kteří podobně jako jejich předřečníci zmínili historické a kulturní vazby mezi zeměmi EU a Srbskem a vyjádřili naději v budoucí vstup Srbska do EU.

Výstava se skládá z vybraných 40 ks fotografií Prahy a Bělehradu (20 fotografií za každé město), které nafotili dva přední fotografové z obou zemí. Srbská fotografka Snežana Krstić, která se vernisáže zúčastnila, pořídila fotografie Prahy a český fotograf David Těšínský fotografoval Bělehrad.

Výstava fotografií v Bělehradě potrvá do 10. 12. V návaznosti na tuto akci proběhlo dne 5. 12. v budově Akademie věd ČR paralelní otevření této výstavy v Praze.

Vybrané odkazy ze srbských médií k akci:

Politika

Telegraf

 

Galerie


Applied Nostalgia