srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Marka Tomana v Srbsku

Český spisovatel a diplomat Marek Toman koncem října přijel na návštěvu Srbska, kde se zúčastnil Knižního veletrhu, navštívil studenty bohemistiky a v Bělehradu a Niši srbskému publiku představil svou výstavu Velká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Tato návštěva se uskutečnila ve spolupráci českého velvyslanectví v Bělehradě s Českým centrem v Budapešti a za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Ve středu 26. října se Marek Toman srbskému publiku představil na Knižním veletrhu, společně s českou spisovatelkou Markétou Hejkalovou. Markéta Hejkalová se veletrhu zúčastnila jako host nakladatelství Clio, které vydalo překlad jejího románu Rudé paprsky severního slunce.

Následujícího dne, ve čtvrtek 27. října, oba spisovatelé navštívili Filologickou fakultu Univerzity v Bělehradě, kde se setkali se studenty bohemistiky, kterým představili svá díla a diskutovali o současné české literatuře.

Stejného dne v podvečer byla zahájena výstava Marka Tomana Velká novina o hrozném mordu Šimona Abelese v prostorách Židovské obce Bělehrad. Výstavu zahájila velvyslankyně Ivana Hlavsová společně s předsedou Svazu židovských obcí Rubenem Fuksem. Po zahájení všechny přítomné výstavou provedl její autor, který jim blíže představil případ Šimona Abelese z konce sedmnáctého století a svou stejnojmennou knihu, která tímto případem byla inspirována.

Kromě Bělehradu byla výstava k zhlédnutí i v Niši, kde s její organizaci pomohla honorární konzulka Slovenské republiky paní Stela Jovanović a Národní muzeum Niš. Výstava byla zahájena v pátek 28. října v galerii Synagoga. Zahájení se zúčastnila radní pro oblast kultury města Niš paní Jelena Mitrovski, ale největší zájem výstava vzbudila mezi studenty žurnalistiky, kteří se jí zúčastnili v hojném počtu a kromě případu židovského chlapce Šimona Abelese s autorem mohli diskutovat i o roli médií ve společnosti.

Návštěvou českých spisovatelů byl ukončen Měsíc české kultury. Během října si milovníci české kultury mohli užít výstavy o Karlu IV., koncertu Kameraty Janáček, přehlídky českých filmů a na konci výstavy Marka Tomana a prezentaci jeho literární tvorby.

Galerie


Marek Toman