srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájena výstava „Vzpomínáš si na ten jugoslávský film?“

Dne 26. září v Jugoslávské kinotéce velvyslanec Tomáš Kuchta s filmovou historičkou Marií Barešovou a historikem Ondřejem Vojtěchovským zahájil výstavu československých plakátů k jugoslávským filmům „Vzpomínáš si na ten jugoslávský film?“ Následujícího dne proběhla i debata o kulturních vztazích obou zemí s proslulými režiséry a absolventy pražské FAMU Srđanem Karanovićem a Goranem Markovićem.

Výstava, která je uspořádána u příležitosti českého předsednictví v radě Evropské unie, zahrnuje celkem 36 československých plakátů k jugoslávským filmům z období 60. – 80. let minulého století. Početné publikum přivítal velvyslanec Tomáš Kuchta s filmovou historičkou Marií Barešovou, která všechny přítomné seznámila s výstavou a plakátovou tvorbou v Československu.

Po vernisáži následovala krátká přednáška o kulturních vztazích mezi Československem a Jugoslávií historika Ondřeje Vojtěchovského, jenž zároveň uvedl následně promítnutý film Atrakce švédského zájezdu.

Druhého dne, v úterý 27. září, místní publikum zaujala i debata na téma Československo-jugoslávské kontakty ve filmové kultuře, které se zúčastnili režiséři Srđan Karanović a Goran Marković a kterou moderovali autoři výstavy Marie Barešová a Ondřej Vojtěchovský. Po živé debatě si publikum užilo projekce filmu Touha zvaná Anada s Radem Markovićem a Milenou Dravić v hlavních rolích.

Všichni zájemci, kteří výstavu neviděli, mají možnost ji zhlédnout v galerii Jugoslávské kinotéky (Uzun Mirkova 1) do 26. října.

Galerie


Vzpomínáš si na ten jugoslávský film? / Sećaš li se tog jugoslovenskog filma?