srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v souvislosti s šířením koronaviru - situace v Srbsku

Počet nakažených v Srbsku rychle roste a epidemiologové upozorňují, že situace je znepokojivá. Počet hospitalizovaných se rovněž zvyšuje.

V současné době platí následující opatření

Povinné nošení ochranných roušek v dopravě a ve všech uzavřených prostorách (např. na poštách, v obchodech, veřejných institucích, nákupních centrech, atd.). Za nenošení roušky v uzavřeném prostoru hrozí pokuta ve výši 5.000 RSD. Nošení roušek je povinné i mimo uzavřené prostory v případě, že se nelze vyhnout kontaktu s dalšími lidmi. Povinnost nosit roušku se vztahuje na děti starší 4 let.

Povinný rozestup osob minimálně metr a půl.

Od 7. 5. jsou otevřena pohostinská zařízení (restaurace, kavárny), jak zahrádky tak i  uzavřené prostory, přičemž obsazenost pohostinského zařízení v uzavřeném prostoru může být maximálně 50 % a musí se dodržovat rozestup mezi zákazníky (1,5 – 2 metry), u jednoho stolu může být max. 5 osob; roušky musejí mít nasazeny jak zaměstnanci, tak i zákazníci ve chvílích, kdy nekonzumují jídlo nebo pití; ve všech pohostinských zařízeních je zakázána hudba.


Dále platí, že:
- obchody s potravinami (i pro zvířata), farmářské trhy, trafiky a kiosky mohou pracovat každý den do 22h. Stejná doba provozu platí pro kulturní zařízení (divadla, muzea apod.);
- od 6 do 22 hodin každý den mohou pracovat všechny ostatní maloobchody, všechny druhy řemeslnických dílen, kosmetické salóny a kadeřnictví, herny a sázkové kanceláře, fitness centra, lázně a koupaliště;
- nákupní centra jsou otevřena každý den od 6 do 22h;
- bez omezení můžou fungovat lékařské ordinace, laboratoře, zubaři, veterináři, lékárny, čerpací stanice (pouze tankování pohonných hmot) a donáška jídla;
- podniky, továrny, státní úřady, pošty, banky, pojišťovny a směnárny pracují jako obvykle;
- ve všech výše zmíněných uzavřených objektech platí omezení maximálně 1 osoba na 9 m2, kromě fitness center, lázní a koupališť, kde platí pravidlo 1 osoba na 16 m2.


Základní a střední školy se vrátily k prezenční výuce.

Meziměstská doprava i městská hromadná doprava s omezenou kapacitou obnovily provoz, nicméně v různých městech může být omezen, provoz letiště v Bělehradě byl též obnoven. Letecká společnost Air Serbia oznámila obnovení přímého leteckého spojení s ČR od 4.6.2021.

V Srbsku je možno provést PCR test na covid-19 i na protilátky na vlastní žádost. Objednat se můžete online na webu eSchedule PCR testing, platbu je třeba provést předem, platba kartou není dle dostupných informací ve státních zařízeních  akceptována. Odběry provádějí i některá soukromá zdravotnická zařízení.

Výše uvedené informace získává velvyslanectví ČR z otevřených zdrojů, oficiální informace podávají srbské úřady. Upozorňujeme, že srbská vláda může upravit výše uvedená pravidla kdykoliv, bez předchozího upozornění (např. uzavření restaurací, barů a obchodů kromě těch s potravinami na víkend), v řádu hodin před zavedením nových opatření. Přestože se snažíme tuto webovou stránku aktualizovat co nejčastěji, máte-li potřebu být o změnách informováni v reálném čase, sledujte prosím též web srbské vlády.

Informace na stránkách  srbské vlády - aktuální nařízení a další informace.

Informace srbského ministerstva zdravotnictví (v angličtině) -  aktuální počty nakažených a další informace.

Více informací naleznete též na webu velvyslanectví.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování naleznete na webu MZV ČR.