česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v souvislosti s šířením koronaviru - situace v Srbsku

V Srbsku bylo k 26.8.2020 hlášeno 30 974 případů onemocnění, denní přírůstek se aktuálně pohybuje kolem 150 - 200 nově nemocných.

Od 23.6. je povinné nošení ochranných roušek v městské a meziměstské dopravě a cestujícím, kteří roušku nemají nasazenou, nebude povoleno nastoupit do vozidla. Kromě jednorázových chirurgických roušek lze používat i roušky textilní. Při pohybu venku není nutno nosit roušku.

Platí doporučení k  rozestupu mezi osobami minimálně metr a půl.

Od 3.7. byla vyhlášena mimořádná situace v Bělehradě. Pohostinská zařízení nesmí mít otevřeno od 23 do 6 hod. V uzavřených i otevřených prostorech platí zákaz shromažďování více než 10 osob, omezení počtu lidí v uzavřených místnostech podle principu 1 člověk na 4m2. Nadále je povinné nošení roušek ve všech uzavřených prostorech a od 6.7. hrozí v Bělehradě za nenošení roušky v uzavřeném prostoru pokuta ve výši 5.000 dinárů. .

Mimořádná situace byla vyhlášena i v dalších městech. Opatření se v každém městě liší, většinou je zakázáno shromažďování přes 5 osob v otevřených a uzavřených prostorech pokud není možné zajistit dostatečný rozestup, zároveň platí i zákaz organizování oslav a sportovních a zábavných akcí. Pracovní doba pohostinských zařízení byla omezena.

Na zbytku území platí doporučení nosit v uzavřených prostorech, např. na poště, v obchodech, veřejných institucích nebo nákupních centrech roušky.

Meziměstská doprava i městská hromadná doprava obnovily provoz, provoz letiště v Bělehradě byl též obnoven.

V Srbsku je možno provést test na covid-19 i na protilátky na vlastní žádost. Doporučujeme Vám kontaktovat krajskou hygienickou stanici v místě Vašeho bydliště v Srbsku, která by Vás o možnosti provedení testu měla informovat. Uporozňujeme, že v ČR nejsou akceptované testy provedené v zahraničí.

Více informací naleznete též na webu velvyslanectví.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování naleznete na webu MZV ČR.

Informace srbského ministerstva zdravotnictví (v angličtině).