česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v souvislosti s šířením koronaviru - situace v Srbsku

V Srbsku se aktuálně denní přírůstek nově nemocných pohybuje v řádu tisíců osob.

Upozorňujeme, že kavárny, restaurace, bary, noční kluby a nákupní centra zůstávají i nadále uzavřeny. Donáška jídla funguje bez omezení.

Restaurace a bary v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních mohou poskytovat služby výhradně ubytovaným hostům do 21:00 hod.

Prodejny potravin, maloobchodní prodejny a stánky, kam zákazníci nevstupují, mohou mít otevřeno během pracovních dnů i o víkendu do 21:00.

Obchody s oblečením, sázkové kanceláře, kasina, dětské herny, kadeřnictví a kosmetické salony, venkovní trhy, vnitřní  sportoviště a zařízení určená pro rekreaci včetně posiloven a wellness otevřené denně do 20.00 h. 

Kulturní instituce - kina, divadla, muzea a galerie zůstávají v provozu v pracovní dny i o víkendech do 21:00 hod.

Lékárny a čerpací stanice jsou nadále otevřeny bez omezení.

V uzavřených i otevřených prostorech platí zákaz shromažďování více než 5 osob,  podle principu 1 osoba na 9 m2 (toto opatření se nevztahuje na školy, pracoviště, MHD, posilovny a kulturní zařízení). Nošení roušek je povinné ve všech uzavřených prostorech a v otevřených prostorech je povinné tam, kde se nelze vyhnout kontaktu s dalšími lidmi. Kromě jednorázových chirurgických roušek lze používat i roušky textilní. Za nenošení roušky hrozí pokuta ve výši 5.000 dinárů.

Nošení ochranných roušek je povinné též v městské a meziměstské dopravě a cestujícím, kteří roušku nemají nasazenou, nebude povoleno nastoupit do vozidla.

Platí doporučení k  rozestupu mezi osobami minimálně metr a půl.

Meziměstská doprava i městská hromadná doprava sice obnovily provoz, nicméně v různých městech může být omezen (např. v Bělehradě nejezdí noční linky), provoz letiště v Bělehradě byl též obnoven. Letecká společnost Air Serbia v současné době přímé leteckého spojení s ČR neprovozuje.

V Srbsku je možno provést PCR test na covid-19 i na protilátky na vlastní žádost. Objednat se můžete online na webu eSchedule PCR testing, platbu je třeba provést předem, platba kartou není dle dostupných informací ve státních zařízeních  akceptována. Odběry provádějí i některá soukromá zdravotnická zařízení.

Výše uvedené informace získává velvyslanectví ČR z otevřených zdrojů, oficiální informace podávají srbské úřady. Upozorňujeme, že srbská vláda může upravit výše uvedená pravidla kdykoliv, bez předchozího upozornění (např. uzavření restaurací, barů a obchodů kromě těch s potravinami na víkend), v řádu hodin před zavedením nových opatření. Přestože se snažíme tuto webovou stránku aktualizovat co nejčastěji, máte-li potřebu být o změnách informováni v reálném čase, sledujte prosím též web srbské vlády.

Informace na stránkách  srbské vlády - aktuální nařízení a další informace.

Informace srbského ministerstva zdravotnictví (v angličtině) -  aktuální počty nakažených a další informace.

Více informací naleznete též na webu velvyslanectví.

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace - klikněte na zemi, která Vás zajímá.

Obecná doporučení k cestování naleznete na webu MZV ČR.