srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prvním lékárníkem a kronikářem Petrovaradinu byl Čech

Prvním a nejznámějším majitelem petrovaradinské lékárny U zlatého orla byl Čech Franz Schams. Proto místní obyvatelé i teď, o dvě století později, této lékárně říkají Schamsova lékárna.

Franz Schams, který se narodil roku 1779 v Litoměřicích, si pro svůj život zvolil povolání lékárníka. Již jako magistr farmacie se v roce 1802 rozhodl přesídlit do Petrovaradinu, kde si koupil dům a otevřel lékárnu.

Jako lékárník a příkladný občan Petrovaradinu přispěl Schams také k budování města a zasadil se o osazení městského parku (Molinarski park), který nějakou dobu nesl název Schamsův park. Mimo jiné jako první provedl analýzu slané (minerální) vody v místě Slankamen.

V lékárně U zlatého orla se také poprvé psaly i dějiny tohoto města. Centrem Schamsova zájmu bylo studium oblasti, ve které žil, jejích dějin, hospodářských a zdravotnických záležitostí. Na základě jeho šestnáctiletého průzkumu vznikla kniha „Dobrým občanům Petrovaradinu od Franze Schamsa“.

Jedno z jeho děl s velkým významem pro město Nový Sad se zabývá topografickým popisem Petrovaradinu a jeho okolí a dodnes představuje významný zdroj informací o tehdejším stylu života, obyvatelstvu, hospodářských a hygienických podmínkách a geografii.

Díky povolení magistrátu otevřel v roce 1806 filiálku ve Sremských Karlovcích. Schams tuto filiálku ale už po šesti letech prodal a to samé učinil v roce 1817 s petrovaradinskou lékárnou. Přestěhoval se do Pešti, kde si koupil malý statek a do konce života se věnoval už jen psaní. Zemřel v roce 1839.

Zdroj: Večernje novosti