srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerstvo ochrany životního prostředí Srbska
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec T. Kuchta se setkal s ministrem ochrany životního prostředí G. Trivanem

Velvyslanec Tomáš Kuchta byl dne  7. listopadu 2018 protokolárně přijat v rámci zahájení mise ministrem ochrany životního prostředí Goranem Trivanem.

Rozhovor byl zaměřen na aktuální otázky v oblasti životního prostředí. Ministr Trivan při jednání uvedl, že evropské země jsou velmi aktivní v boji proti změnám klimatu a při ochraně životního prostředí a jejich zkušenosti jsou proto velmi významné pro Srbsko v rámci úsilí o přistoupení do Evropské unie. Dále ministr poukázal na vynikající vztahy mezi Srbskem a Českou republikou, které mohou být základem i pro budoucí vzájemnou spolupráci při realizaci globálních i národních cílů ochrany životního prostředí. Mezi hlavní témata, která jsou vysoce aktuální pro Srbsko, patří oblast vodního hospodářství a čištění odpadních vod, kde investice se odhadují na několik miliard EUR.

Velvyslanec Kuchta potvrdil shodu, že existuje oboustranná otevřenost a zájem rozšířit spolupráci při ochraně životního prostředí. Zdůraznil připravenost České republiky podpořit Srbsko v procesu naplňování evropských ekologických hodnot a nabídnul spolupráci při řešení národních i lokálních ekologických projektů. Rovněž bylo dohodnuto, že výměna zkušeností a spolupráce bude intenzivní nejen v oblasti vodního hospodářství, ale též v oblasti zalesňování, remediace půdy, ochrany krajiny a řízení, správy národních parků a chráněných krajinných území, apod. První setkání s českými odborníky se uskuteční již v březnu 2019.