srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Srbska/MSP Srbije
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na jednání ministrů dopravy 16+1

Ve dnech 16. – 17. října 2018 se konalo v Bělehradě 3. zasedání ministrů dopravy zemí střední a východní Evropy a Číny (platforma 16+1).

Jednáním, která probíhala ve vládním centru Palác Srbska, byla věnována mimořádná pozornost ze strany nejvyšších státních představitelů včetně osobní účasti prezidenta republiky Aleksandra Vučiće a představitelů vlády např. vicepremiérky a ministryně dopravy Zorany Mihajlović, ministra pro těžební průmysl a energetiku Aleksandra Antiće, který je zároveň národním koordinátorem pro platformu 16+1, atd.

Českou delegaci vedl velvyslanec Tomáš Kuchta, který informoval účastníky, že v České republice bude v příštím roce uspořádáno první fórum států 16+1 v oblasti civilního letectví. Zároveň účastníky seznámil se zvyšováním počtu přímých letů z Prahy do ČLR, čímž se stává pražské letiště výrazným leteckým uzlem pro dopravu čínských leteckých přepravců. Rovněž zmínil, že Česká republika pozitivně vnímá, že je čínskou stranou považována za strategické vstupní prostředí pro region Evropy a vzájemně se reflektuje ambice ČR stát se regionálním dopravním a logistickým centrem.