srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na modernizaci srbské celní správy

Dne 12. 2. 2015 organizovala Celní správa Srbska slavnostní akci u příležitosti dokončení projektu technické asistence EU při modernizaci celních systémů v Srbsku. Projekt úspěšně realizovaly české firmy AQUASOFT s.r.o. a KOMIX s.r.o. spolu se srbskou IT firmou SAGA d.o.o. Vedoucím projektového týmu byl Ing. Jaroslav Ille. V rámci předpřístupních IPA fondů projekt finančně podpořila EU ve výši 2,2 mil. EUR.

Vedle vrcholných zástupců srbské celní správy a ministerstva financí přítomné hosty pozdravil zástupce vedoucího delegace EU v Bělehradě Oskar Benedikt. Slavnostního úkončení projektu se účastnila i vedoucí ZÚ Bělehrad Ivana Hlavsová.

Po dobu 27 měsíců realizace projektu seznámili čeští ekperti srbské kolegy se svými zkušenostmi a předali znalosti, které umožní srbské celní správě plný provoz elektronického NCTS systému. Tím napomohli k naplnění dalšího předpokladu pro vstup Srbska do EU  a evropské celní unie.

V současné době jsou všechny srbské celnice napojeny na elektronický tranzitní systém, 100 spedičních společností předkládá NCTS tranzitní deklarace a k 12.2.2015 bylo v tomto systému zpracováno přes 60.000 kamiónů, které tranzitovaly Srbskem.

V přípravě je nový IPA projekt v hodnotě 6,6 mil EUR, který by byl zaměřen na další modernizaci systému řízení hranic, včetně asistence ve výstavbě hraničního přechodu Bajmok, jakož i implementace automatizovaného systému řízení dovozu a vývozu.