srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bělehrad
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se mohou zapojit do budování nových chovných kapacit v Srbsku

Na přelomu tohoto a příštího roku se očekává v Srbsku vyhlášení výzvy pro čerpání prostředků z fondu IPARD, která se bude vztahovat na nákup zemědělské mechanizace a traktorů a rovněž na výstavbu a vybavení stájí.

Právo na využití podpory IPARD budou mít farmy, zemědělské usedlosti a zemědělská družstva, která jsou zapsaná v Registru zemědělských hospodářství. To znamená, že ucházet se mohou firmy mikro, malé a střední a to pod podmínkou, že jsou zaregistrované. V sektoru mléčné výroby musí mít přihlášené firmy do 300 dojnic a v sektoru výroby masa musí mít na konci investice stavy do:

  • 1000 kusů dobytka
  • 1000 kusů ovcí nebo koz
  • 400 kusů prasnic
  • 10 000 kusů prasat
  • 50 000 brojlerů.

V sektoru mléčné výroby bude podporu možné použít na výstavbu objektů pro umístění dojnic a na výstavbu příslušných technických objektů. Rovněž je podporu možné použít na nákup zařízení na dojení, chlazení a skladování mléka, stroje pro přepravu a skladování krmiv.

V sektoru masné výroby je povoleno prostředky využít pro výstavbu objektů pro výkrm a chov skotu, objektů pro skladování krmiv, stájových roštů, technologií pro chov prasat a selat a technologií pro chov drůbeže. Rovněž je podporu možné použít pro nákup strojů a zařízení na přípravu, přepravu a skladování krmiv, přívěsy na převoz sena a stroje pro přípravu krmných směsí.

Zde je velká příležitost, aby se české firmy zapojily svými dodávkami do budování nových chovných kapacit v Srbsku. Firmy by proto měly situaci sledovat prostřednictvím svých stávajících obchodních partnerů v Srbsku a případně se také mohou obrátit pro informace či pomoc na zemědělského diplomata, který působí na Velvyslanectví České republiky v Bělehradě (commerce_belgrade@mzv.cz).

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat