srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český zemědělský diplomat zahájil Kobasicijadu v Turiji

Dne 27. února zemědělský diplomat českého velvyslanectví v Bělehradě Pavel Svoboda slavnostně zahájil 32. festival klobás Kobasicijada v Turiji u Srbobranu.

Kobasicijada v Turiji je tradičním festivalem klobásy, který se koná každý rok na konci únoru v sídlišti Turija u Srbobranu. Každý rok se připravuje klobása o jeden metr delší než předchozího roku, a před třemi roky byla klobása právě z tohoto festivalu zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Letos festival navštívilo okolo 70 000 lidí nejenom ze Srbska, ale z řady jiných zemí.

Letošní ročník tedy opět návštěvníkům představil nejdelší klobásu na světě. Klobása dlouhá 2 032 metrů a vážící přes dvě tuny byla přesně v poledne vynesena na jeviště z dvora předsedy festivalu Miroslava Meduriće Čiky. Tradičně ji přitom doprovázelo práskání bičů skupiny mrskačů z Mužlje.

Návštěvníky festivalu přivítal předseda obce Srbobran Zoran Mladenović. Poté pan Svoboda oficiálně zahájil festival přeříznutím nejdelší klobásy tradičním nožem (turijska brica), který za jeden dinár „koupil“ od zakladatele a předsedy Kobasicijady.

Galerie


Kobasicijada Turija