srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AVE Media
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští výrobci zdravotnických prostředků usilují o srbský trh

Srbské zdravotnictví dlouhodobě trpělo nedostatkem investic do zařízení a vybavení. I proto si Česká republika tento segment vybrala jako jednu z priorit rozvojové pomoci. Srbská ekonomika se odrazila ode dna a s tím se otevřel i prostor pro komerční spolupráci. Proto ambasáda v Bělehradě ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) připravila projekt ekonomické diplomacie na podporu aktivit českých firem.

V jeho rámci se dne 25.10.2017 na velvyslanectví  konala prezentace pěti českých firem zamýšlejících vstup na srbský trh, či usilujících o rozšíření svého působení v zemi. Produktová portfolia představili zástupci společností Ego Zlín s.r.o., Medin a.s., MZ Liberec a.s., ProSpon s.r.o. a Sanela s.r.o.

Akce byla zahájena proslovem velvyslankyně Ivany Hlavsové, jež připomněla dlouholetou tradici rozvojových projektů České republiky v Srbsku v oblasti zdravotnictví a zároveň vyjádřila přesvědčení o prospěšnosti spolupráce českých a srbských firem. Poté navázala zvláštní poradkyně ministra zdravotnictví Srbska Biljana Čukanović, jež představila nový zákon, který by měl přinést vítanou změnu legislativy a vést ke zjednodušení procesu nákupu nového zdravotnického vybavení.

V závěru úvodního bloku promluvil i ředitel odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda, který vyzdvihl úspěchy České republiky na poli zdravotní péče v posledních letech a zdůraznil význam projektů podporujících české firmy v zahraničí.

Následovaly prezentace jednotlivých firem. Zhruba 40 srbských účastníků převážně z oblasti soukromých firem a provozovatelů zdravotnických zařízení tak mělo možnost zhlédnout nejaktuálnější nabídku na poli zdravotních potřeb, systémů biologické ochrany, sanitární techniky či dekontaminačních systémů. V rámci závěrečného bloku akce byl pak pro zájemce připraven prostor přímá dvoustranná jednání. Následný koktejl vytvořil neformální atmosféru, ve které pokračovala jednání a kde se dařilo nově navázané vztahy prohloubit.

Pro ilustraci současné situace v srbských zdravotnických zařízeních byla následující den připravena návštěva Dětské nemocnice Tiršova a nemocnice Dragiša Mišović, které byly i příjemci české rozvojové pomoci. Na jednáních byli přítomni představitelé vedení nemocnic, což by mělo dále usnadnit případná navazující jednání o komerčních dodávkách výrobků účastnických firem.

Galerie


Seminář českých výrobců zdravotnických prostředků/Seminar čeških proizvođača medicinskih sredstava