srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Igor Prka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chovatelé skotu ze západního Balkánu na veletrhu Země živitelka 2022

V rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) navštívila ve dnech 24. - 27. 09. 2022 Českou republiku skupina jedenácti podnikatelů a chovatelů ze Srbska a Bosny a Hercegoviny za účelem rozšíření spolupráce v oblasti chovu skotu.  V rámci této pracovní cesty členové delegace navštívili také 48. ročník veletrhu „Země živitelka“ v Českých Budějovicích, kde měli možnost jednání nejenom se svazy chovatelů, firmami a jednotlivými chovateli, ale také mohli shlédnout nejnovější zemědělskou techniku a seznámit se s českými firmami zabývajícími se dodávkami moderních technologií chovu skotu.

Kromě toho členové delegace navštívili také dvě přední české firmy zabývající se šlechtěním skotu a prodejem genetického materiálu a některé farmy.  Proběhla také návštěva renomované laboratoře zaměřené na ověřování původu zvířat v Hradišťku, kde možnosti laboratoře zahraniční hosty natolik zaujaly, že se staly impulsem pro zahájení jednání o možností využití služeb laboratoře i pro zákazníky ze západního Balkánu.

Delegace se setkala také s ministrem zemědělství České republiky, Luďkem Nekulou, kterého zajímaly informace o spolupráci českých a srbských zemědělců a podnikatelů.

Skupinu zemědělských podnikatelů ze Srbska doprovázel i přední srbský novinář Uroš Davidović, autor odborného pořadu pro zemědělce „Bolja zemlja“. Tento novinář v několika video příspěvcích seznámí širší srbskou zemědělskou veřejnost s letošním ročníkem výstavy „Země živitelka“, českými zemědělskými technologiemi a také kvalitou českého přístupu ke genetice skotu.

Incomingová mise byla schválena, financována a realizována v rámci projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva zemědělství České republiky.

Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, Velvyslanectví České republiky v Bělehradě.

Galerie


Veletrh Země živitelka 2022/ Sajam Zemlja hraniteljka 2022