srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další český investor vstupuje do Srbska

Srbsko je nadále velmi atraktivní zemí pro české investory, což potvrzuje i rozhodnutí české společnosti Central European Industries (CE Industries) kapitálově vstoupit do srbské společnosti Beohemija. Slavnostní podpis dohody se uskutečnil v reprezentačních prostorách Hospodářské komory Srbska ve čtvrtek 16. září 2021 za účasti představitelů srbského ministerstva obchodu a českého velvyslance Tomáše Kuchty.

Společnost Beohemija, která je ve vlastnictví Preston Holdingu, je jedním z předních výrobců detergentů a domácí chemie v regionu jihovýchodní Evropy. Dle představitelů Hospodářské komory Srbska bude kapitálový vstup české společnosti CE Industries příležitostí jak posílit postavení Beohemije na úroveň nadnárodních společností a uvést srbskou firmu do globální mapy průmyslu detergentů a domácí chemie. Generální ředitel společnosti Preston Holding Davor Milićević při podpisovém aktu vyjádřil nesmírné potěšení, že srbská společnost získala takového eminentního partnera, který svým vstupem na trh Srbska přinese evropské hodnoty a normy.

Společnost CE Industries, sídlící v Ostravě Vítkovicích, je moderní průmyslový holding s vysokou přidanou hodnotou v oblasti energetiky, inženýringu a recyklace. Zahrnuje 15 společností s více než 2 000 zaměstnanců a obratem více než 200 mil. EUR.

Touto investicí se dále rozšiřuje velmi široké portfolio českých investičních aktivit v Srbsku. Český velvyslanec v této souvislosti zdůraznil, že země, kterou reprezentuje, je jedním z deseti největších zahraničních investorů v Srbsku.

Významná je například akvizice společnosti SEBRE do filmových studií Avala Studios Beograd a získání developerského projektu Marina Dorćol, investiční vstup skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, vstup skupiny PENTA (Dr. MAX) do sítě lékáren Farmanea, akvizice karlovarské společnosti Mattoni do firmy Knjaz Miloš, akvizice leteckých opraváren JAT-Tehnika pražskou společností Avia Prime atd.

Čeští investoři oceňují dynamický ekonomický vývoj, makroekonomickou stabilitu, dostatek pracovní síly, relativně nízkou úroveň mzdových a provozních nákladů i nejnižší daň z příjmu právnických osob v Evropě. Významnou roli sehrávají i nadstandardní vztahy mezi Českou republikou a Srbskou republikou, a to jak v politické, tak i ekonomické rovině.

V rámci prohlášení pro média na závěr slavnostního podpisového aktu uvedl představitel Hospodářské komory Srbska, že investiční vstup do společnosti Beohemija je jedním z dalších výsledků intenzivní ekonomické spolupráce Srbské republiky a České republiky, jakož i hospodářských komor obou zemí.

Zpracoval: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance