srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dovozní přirážky na mléko a mléčné výrobky

Srbská vláda schválila uvalení dovozních přirážek na mléko ve výši 10 až 20 RSD/kg a pro kysané mléčné výrobky ve výši 10 až 30 RSD/kg. Opatření je účinné od 10. června 2015 s platností na dobu omezenou, tj. nejdéle do 31. prosince 2015.
 

Vzhledem k zrušení kvót na výrobu mléka v EU od 1. ledna 2015 došlo k výraznému nárůstu dovozu mléka a mléčných výrobků do Srbska. Od 1. ledna do 1. května 2015 dovezlo Srbsko cca 2.700 tun mléka, sušeného mléka a sýrů v celkové hodnotě 6 mil. EUR oproti 1.200 tunám za 4 mil. EUR ve stejném období loňského roku. Dovoz jogurtů a smetany byl dokonce šestinásobný na meziroční úrovni.   
 
Srbská vláda po několikaměsíčním důkladném rozboru trhu rozhodla o uvalení dovozních přirážek s cílem ochrany domácích farmářů. Ministryně zemědělství a životního prostředí S. Bogosavljević Bošković uvedla, že tímto způsobem srbský stát chce ochránit domácí výrobce, kteří jsou ve srovnání s evropskými farmáři ve značně těžší pozici, protože nedostávají finanční podporu.

Srbská strana nicméně deklaruje, že žádným způsobem nedovolí ohrožení obchodní výměny zemědělských a potravinářských produktů mezi Srbskem a EU, která v r. 2014 dosáhla 1,98 mld EUR s přebytkem ve výši 334 mil. EUR na srbské straně.

Ministryně dále zdůraznila, že uvalení přirážek je v souladu se článkem 32 Stabilizační a asociační dohody a jenom dodatečný pokus o ochranu srbského venkova a zemědělství s cílem co nejlepší přípravy pro otevřenou tržní konkurenci, která Srbsko čeká v EU.