srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAT Tehnika zahájila unikátní přestavby osobních letadel na nákladní

Dne 25. ledna t.r. se uskutečnil na bělehradském letišti slavnostní ceremoniál u příležitosti oficiálního zahájení prací společností JAT Tehnika na přestavbách širokotrupých osobních letadel Boeing a Airbus na nákladní letouny. Práce byly konkrétně zahájeny vyříznutím otvorů pro nové nákladové dveře na prvním letadle, které má být přestavěno v Srbsku – na Boeingu 767-300.

Inauguračního aktu organizovaného společností JAT Tehnika, kterou v listopadu 2019 zakoupila česká společnost Avia Prima, a.s. se sídlem v Praze, se zúčastnil mj. velvyslanec Tomáš Kuchta. Český titulář popřál všem účastníkům projektu hodně štěstí a vyzdvihl, že samotný projekt vyžaduje velké zkušenosti a odbornost lidí. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Česká republika jako dobrý partner bude schopna nabídnout to nejlepší, zejména kvůli svému leteckému průmyslu, který má v Česku dlouhou tradici. "Jsme výrobci různých typů letounů a dodavatelé pro největší společnosti. Věřím, že naši odborníci přenesou své zkušenosti a udělají maximum pro to, aby co nejvíce přispěli k tomuto unikátnímu projektu.“

Mateřskou organizací pražské firmy je skupina Avia Prime Group, která de facto v současné době působí ve třech evropských zemích - JAT Tehnika v Srbsku, Linetech v Polsku a Adria Tehnika ve Slovinsku. S desítkami let zkušeností je Avia Prime Group velmi specializovanou opravárenskou firmou na základní a traťovou údržbu letadel v souladu s požadavky EASA Part-145, EASA 221J a FAA 14 CFR 145. V této skupině pracuje v současné době více než 1.500 profesionálů s celosvětovými zkušenostmi a odbornými znalostmi. Na čtyřech základnách, plně vybavených potřebnými nástroji a vybavením, s až 34 údržbovými linkami a více než 100 zákazníky, Avia Prime Group udržuje úzkotrupá a širokotrupá proudová letadla, které vyrábějí největší letecké společnosti.

Smlouva o unikátních přestavbách letadel v Srbsku s technickou a technologickou procedurou, která dosud není nikde jinde v Evropě aplikována, byla podepsána v říjnu 2022 společností Israeli Aerospace Industries, a to konkrétně na přestavbu letadel typu Boeing 767-200/300. Přestavby budou probíhat pod americkým certifikátem FAA a pod dodatkovým typovým certifikátem IAI na opravárenské základně firmy JAT Tehnika v Bělehradě – konkrétně na dvou výrobních linkách na více než 9.000 m2. Dosud bylo investováno na tento výrobní proces cca 5 mil. EUR - do rozšíření kapacit, školení zaměstnanců a nákupu nových strojů. Společnost navíc zaměstnala nových 100 expertních techniků, kteří posílili stávající tým na tomto unikátním projektu.

Galerie


Slavnostní zahájení prací JAT Tehnika /Svečani početak radova JAT Tehnika