srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Quality Innovation Award
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prestižní ocenění českým firmám v oblasti inovací

České firmy slaví letos mimořádné úspěchy v oblasti inovací. Na slavnostním ceremoniálu, který proběhl online z Bělehradu dne 15. dubna pod záštitou Srbské asociace kvality, byly mezi nejlepšími v rámci mezinárodní soutěže QIA – Quality Innovation Award 2020 vyhodnoceny společnosti z České republiky.

Celkovým vítězem ceny v kategorii Mikro a startupové společnosti se stala česká firma Berkhof Construction s.r.o., která získala ocenění Award Winner za projekt „Automatického rentgenového kontrolního a zobrazovacího zařízení, díky kterému je možné provádět detekci i lehkých materiálů a jemných vnitřních defektů.

Finalistou v kategorii Malé a střední podniky se stala firma Radalytica a.s., která získala ocenění Prize Winner za projekt „Kvalita 4.0 – Robotická nedestruktivní kontrola pomocí zobrazovacích metod NDT – RadalyX“. Ocenění Prize Winner obdržela rovněž firma SILON, s.r.o. v kategorii Inovace oběhového hospodářství a uhlíkové neutrality za projekt „Vývoj nového high-tech produktu – vysoce kvalitního polyesterového vlákna SOFISIL“, které se vyrábí z plastového odpadu PET lahví.

Jedná se o historicky nejúspěšnější účast českých firem v této renomované mezinárodní soutěži v oblasti inovací. Česká republika uspěla v obrovské konkurenci celkem 416 projektů z 20 zemí světa.

Na slavnostním ceremoniálu vystoupil i český velvyslanec Tomáš Kuchta, který mj. uvedl, že globální výsledky mluví jasně - země, které svou budoucnost zasvětily inovacím, jsou dnes na vrcholu sociálně-ekonomického žebříčku. A toto je také vize pro Českou republiku. „Snažíme se stát se lídrem inovací v Evropě. Přesněji řečeno, inovační strategie naší vlády s názvem Česká republika: Země budoucnosti si klade za cíl být do roku 2030 v top 30 nejrozvinutějších ekonomik světa. A v posledních letech jsme již dosáhli velkého pokroku. Podle globálního inovačního indexu byla Česká republika v roce 2020 hodnocena jako 24. ze 131 zemí v oblasti inovací. Česká republika je zemí s významným vědeckým potenciálem a věříme, že úspěchy českých vědců a podnikatelů i jedinečné produkty našich společností si zaslouží mnohem větší pozornost, takže výhody bychom si mohli užít nejen my, ale i celý svět.“

Zpracoval: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Bělehradu