srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky/ Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českého zemědělství v Bosně a Hercegovině

Ve dnech 13. a 14. března proběhla v Gradišce odborná porada výrobců mléka Republiky srbské v Bosně a Hercegovině, které se zúčastnili i chovatelé z Federace Bosny a Hercegoviny.

Vysokou úroveň porady dokumentuje pozvání přednášejících nejen z regionu, ale i ze zemí dosahujících špičkové užitkovosti.  Po profesorech Zemědělské fakulty Univerzity v Severní Karolíně V. Fellneru a  P. Qjiamba vystoupil i doc. Ing. Mojmír Vacek CSc. z Katedry speciální zootechniky z České zemědělské univerzity v Praze. Docent Vacek představil  moderní trendy ustájení, jeho vliv na ziskovost chovu a systém organizace stáda a stájí české společnosti Farmtec.

Pozornost, jakou současná vláda RS v BaH věnuje rozvoji chovu mléčného skotu, dosvědčuje i návštěva porady prezidentem Miloradem Dodikem a přítomnost ministra zemědělství Steva Mirjaniće.

Na základě pozvání místopředsedy parlamentu Republiky srbské v Bosně a Hercegovině Nenada Stevadiće pro českého zemědělského diplomata proběhla 13. března i prezentace českého zemědělství přímo v prostorách parlamentu v Banja Luce.

Cíl přednášky byl představit exportní potenciál českého zemědělství a možnosti obchodní spolupráce.  Přednášky se zúčastnili představitelé ministerstev zemědělství a obchodu, představitelé Univerzity v Banja Luce i soukromého sektoru z oblasti zemědělské a potravinářské výroby. Posluchači se zajímali především o systém státní podpory exportu v České republice, zkušenosti ze vstupu České republiky do EU a ocenili českou rozvojovou pomoc, především dodávky jalovic. Přítomní také vysoce hodnotili dosažené výsledky v oblasti užitkovosti při výrobě mléka.

Pavel Svoboda, Jiří Král, Zastupitelský úřad Bělehrad

Galerie


Prezentace českého zemědělství v Bosně a Hercegovině/ Prezentacija o češkoj poljoprivredi u Bosni i Hercegovini