srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář pro země západního Balkánu na téma modernizace železnic

V průběhu mezinárodního veletrhu "Tehnika" se v  prostorách velvyslanectví České republiky v Srbsku konal v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie seminář na téma restrukturalizace a modernizace železnic.

Při této příležitosti zástupci předních českých železničních firem a oborové asociace (AŽD Praha, SŽDC a ACRI) předávali zkušenosti vedoucím představitelům příslušných institucí a organizací ze Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory.

V průběhu akce byla rovněž podepsána darovací smlouva mezi společností AŽD Praha a zástupci bosensko-hercegovinských železnic, kterou se česká společnost zavázala darovat jeden železniční přejezd v hodnotě cca 100 tis. EUR pro jedno z nejrizikovějších míst na tamní železniční dopravní cestě.

V úvodním slovu přivítala velvyslankyně Ivana Hlavsová návštěvníky z řad vedoucích pracovníků železnic ze tří balkánských zemí a připomněla dlouhodobé zapojení českých firem v oblasti železniční dopravy a infrastruktury. Zmínila též nedávný úspěch společnosti AŽD Praha, která v rámci konsorcia vedeného srbským Energoprojektem úspěšně dokončila modernizaci vlakového nádraží Bělehrad střed (Prokop).  

Na semináři dále promluvil generální ředitel SŽDC  (Správa železniční dopravní cesty), Ing. Pavel Surý, náměstek generálního ředitele SŽDC pro řízení provozu, Ing. Josef Hendrych, místopředseda předsednictva ACRI, Ing. Zdeněk Chrdle, MBA a projektový manažer společnosti AŽD, Ing. Ivan Tuháček, PhD.

Na seminář navázala B2B jednání s cílem pokročit ve stávajících projektech, případně připravit prostor pro zapojení českých firem v plánovaných tendrech.

Zájem odborné veřejnosti o účast na semináři byl značný (více než 100 účastníků a řada vedoucích představitelů firem a státních institucí).

Česká republika je připravena sdílet své čerstvé zkušenosti z transformace železnic a velvyslanectví bude i nadále tuto aktivitu plně podporovat.

Galerie


seminar_železnice