srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EEAS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty v Srbsku může podpořit financování EIB

Dne 11. srpna se setkal v Bělehradě velvyslanec Tomáš Kuchta s nově jmenovaným ředitelem regionálního zastoupení Evropské investiční banky (EIB) pro západní Balkán Alessandrem Bragonzim. Český velvyslanec  se při jednání seznámil s hlavními prioritami a aktuálními konkrétními aktivitami EIB, která působí v Srbsku již od roku 1977. Společně rovněž diskutovali o možnostech pro české podnikatele, kteří mají zájem o projekty v Srbsku.

Alessandro Bragonzi mj. při jednání uvedl, že EIB jako největší investor v regionu uvolnila za posledních deset let více než 8,6 miliardy eur na podporu modernizace důležité infrastruktury a rozvoje soukromého sektoru na západním Balkáně.

Do dnešního dne EIB investovala například 365 milionů eur do zdravotnictví, mimo jiné do renovace klinických center v Niši a 21 regionálních nemocnic. Na podporu malých a středních podniků dosud vyplatila EIB více než 4 miliardy eur, což pomohlo udržet více než půl milionu pracovních míst na západním Balkáně. Investovanými více než 2 miliardami eur přispěla k výstavbě stovek kilometrů dálnic a železnic na hlavních regionálních trasách.

V rámci stanovených priorit se chce do budoucna EIB pro západní Balkán zaměřit na (i) podporu obnovy po covidu-19, (ii) posilování a modernizace životně důležité infrastruktury a (iii) řešení finančních potřeb malých a středních podniků (MSP) prostřednictvím partnerských bank. Banka EU bude podporovat investice, které podporují lepší a ekologičtější dopravní spojení, moderní infrastrukturu, silnější soukromý sektor a přechod k zelené a digitální ekonomice.

Projekty podporované EIB v Srbsku mohou být zajímavou příležitostí i pro české společnosti. Alessandro Bragonzi doporučuje našim firmám, aby sledovaly oznámení o veřejných zakázkách, která jsou publikována v Úředním věstníku Evropské unie (The Official Journal of the EU – TED, Tenders Electronic Daily) na webové adrese https://ted.europa.eu. Aktuálně zde lze dohledat například veřejné zakázky v oblasti vodního hospodářství, silniční a železniční infrastruktury, apod.

Detailní informace o projektech podporovaných v Srbsku lze rovněž dohledat na webových stránkách EIB, konkrétně  https://www.eib.org/en/projects. Forma podpory ze strany EIB závisí na konkrétním projektu a požadavcích partnerské organizace (například Ministerstva pro infrastrukturu) a může být poskytnuta jako půjčka, bankovní garance, konzultantské služby, partnerství, apod. Zapojení Evropské investiční banky nabízí finanční podmínky, které místní trh by nebyl schopen poskytnout.

Zpracoval: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Bělehradě