srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Transcon Electronic Systems
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbská letiště a heliporty úspěšně fungují s českou technikou

Světelná zabezpečovací zařízení (SZZ), které vyrábí a dodává česká firma Transcon Electronic Systems (TES) z Frýdku Místku, používá již více let pro výstavbu či modernizaci letišť a heliportů srbská specializovaná firma Elgra Vision d.o.o.

Dlouhodobá spolupráce české firmy v Srbsku pokračovala i v letošním roce, kdy mj. proběhla rekonstrukce dráhových systémů s přípravou na dostavbu druhé dráhy největšího srbského letiště – „Nikola Tesla“ v Bělehradu. Toto letiště bylo zprovozněno již v roce 2008 pro všechny operace při nízké viditelnosti větší než 50 m horizontálně a bez omezení vertikálně (CAT IIIb). Všechny systémy osazené českou firmou mají možnost modemového připojení a dálkovou kontrolu přímo ze sídla TES ve Frýdku Místku. Tato možnost, která dává kvalitativní přednost v případě potřeby rychlé identifikace poruch či při doplnění nebo záměně jednotlivých SW souborů, používá se pouze na vyžádání v případě nutnosti. 

Rovněž na druhém největším srbském letišti – „Konstantin Veliký“ v jihosrbském městě Niš probíhá spolupráce již řadu let. Postupná rekonstrukce vybombardovaného letiště nese prvky spolupráce TES na základě projektové dokumentace srbských projektových závodů - realizována byla rekonstrukce naváděcích systémů a letos byly zpracovány dodávky osvětlených ukazatelů směru větru a provedeny přípravné práce pro uvedení další modernizace s cílem získání CAT I.

Významnou zakázkou roku 2019 bylo i zprovoznění vojenského letiště „Morava“ u Kraljeva jako třetího srbského letiště způsobilého pro civilní provoz. Pro tento další, časově velmi limitovaný společný projekt, dokázala firma TES vyrobit a dodat veškeré SZZ zařízení, které pak partnerská srbská firma zabudovala a zprovoznila.

Zajímavé zakázky jsou realizované pro výstavbu nových a modernizaci stávajících heliportů. Jedná se například  o modernizaci části heliportu Ústřední vojenské nemocnice v Bělehradě, výstavby heliportu pro novou kliniku města Niš,  heliporty pro město Vršac a lokalitu Zlatibor – Ljubiš,  heliport pro lyžařské centrum Kopaonik, atd.

Úspěšná spolupráce české společnosti Transcon se srbskou partnerskou firmou Elgra Vision d.o.o. bude navíc v nejbližší době využita i při zakázkách ve třetích zemích. Do konce příštího roku bude například realizována téměř čtyřmiliardová zakázka při rekonstrukci letiště v Senegalu, na které právě frýdecko-místenská společnost bude generálním kontraktorem.

Zpracoval: Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

Galerie


Morava