srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Miroslav Čančík, bilaterální jednání ministra Karla Havlíčka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko – atraktivní země pro české investory

Srbsko se stává v poslední době mimořádně atraktivní zemí pro zahraniční firmy. Hlavní zásluhu na tom má posilující srbské hospodářství a s tím související modernizace a rekonstrukce infrastruktury, zvýšená industrializace, technologický rozvoj, rozšiřování výstavby atd.

Makroekonomické ukazatele jsou značně pozitivní, vysoký růstový trend HDP (cca 4 %), snižující se veřejný dluh, který je výrazně pod jedním z Maastrichtských kritérií, kladný rozpočtový přebytek, inflace okolo 2 %, atd. Srbský dinár patří v současnosti mezi nejpevnější evropské  měny. To vše láká zahraniční podnikatele, a to jak v oblasti výměny zboží a služeb, tak i v oblasti investic.

Toto vše samozřejmě vnímají i čeští podnikatelé. V loňském roce proto přijelo do Bělehradu hned několik velmi početných podnikatelských misí.  Zřetelný byl zájem nejen v oblasti výměny zboží a služeb, ale rovněž z hlediska možností v oblasti investic. Nejnovější statistiky uvádějí, že Česká republika se stává v Srbsku velmi významným zahraničním investorem a je dokonce celkově na 4. místě. Portfolio komodit, do kterých směřují české investice v Srbsku, je přitom nesmírně široké. Jedná se například o sektor strojírenství, gumárenský průmysl, automobilový průmysl, letecký průmysl, stavebnictví, telekomunikace, bankovnictví, filmový průmysl, zdravotnictví, potravinářství, atd. 

Největší investicí je bezesporu akvizice společnosti Telenor, největšího telekomunikačního operátora v Srbsku finanční a investiční skupinou PPF, která také vstoupila do první plně mobilní komerční banky v Srbsku - Telenor Bank. Dále lze zmínit společnost Mattoni 1873 (Karlovarské minerální vody), která úspěšně dokončila nákup předního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických nápojů Knjaz Miloš.

Mezi významné české investice patří také vytvoření řetězce lékáren Dr. Maxe, se silným podílem na trhu nejen v Bělehradě, ale také v některých dalších velkých městech Srbska. Jako další příklad z velmi odlišného sektoru je možno uvést investici společnosti SEBRE, která vstoupila do bělehradského filmového studia Avala a investici developerské společnosti UDI Resort (Urban Developers Investors), která převzala společnost Duga, která byla největším výrobcem barev v Srbsku.

Mimořádnou mediální pozornost vzbuzuje i poslední česká investice, a to vstup pražské firmy Avia Prime, která patří fondům Hartenberg Capital, do srbské státní společnosti leteckých opraven JAT Tehnika. Jedná se o největší místní firmu na údržbu letadel včetně Boeingů a Airbusů.

Je zřejmé, že zájem o investice v Srbsku bude pokračovat i tento rok. Za velmi pozitivní signál pro české podnikatele lze označit i nedávno  zveřejněný nový rating Světové banky tzv. indexu podnikání  Doing Business 2020. Srbsko velmi výrazně zlepšilo své postavení, nyní je na 44. místě, z původně 93 místa v roce 2015. Hodnocení podnikatelského prostředí je tedy skoro stejné jako u České republiky (41) či Nizozemska (42). Velmi kladně je hodnoceno například vydávání stavebních povolení, ochrana minoritních akcionářů, příhraniční obchod, atd.

Zpracoval: Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradě