srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Miroslav Čančík, Velvyslanectví České republiky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko má zájem o české know-how a dodávky hasičských a protipovodňových technologií

Nutnost budování protipovodňových opatření v Srbsku je zejména pro města a obce v okolí řeky Dunaje a Sávy mimořádně velká. Pro státní i městskou správu je toto téma jednou z hlavních priorit, a proto se připravuje v současné době celá řada veřejných zakázek a projektů. České firmy díky úspěšným obchodním případům v předchozích letech mají v Srbsku vynikající reference a tím i velké šance v nových veřejných zakázkách.

V sektoru hasičských a protipovodňových technologií nasbírala ostatně Česká republika za posledních 25 let velké množství zkušeností spojených s mimořádnými situacemi. Opakovaně jsme byli zasaženi rozsáhlými povodněmi, které nám ukázaly, jak důležité je systematicky se připravovat na situace, kdy přírodní katastrofy mohou ohrožovat obyvatelstvo i majetek. O českých zkušenostech se zvládáním mimořádných událostí a dodávkách technologií se lidé v Srbsku mohli přesvědčit již v roce 2014, kdy se jednotky českých profesionálních hasičů úspěšně podílely na odstraňování následků tisíciletých povodní, které zasáhly území celé bývalé Jugoslávie.

Samozřejmě boj s přírodními katastrofami by nebyl možný, pokud by hasiči a záchranné týmy neměli také odpovídající vybavení. Česká republika může v tomto směru nabídnout širokou paletu firem, jejichž výrobky jsou prověřeny přímo použitím v terénu. Reference v Srbsku na české výrobky v tomto sektoru již máme vynikající. České firmy úspěšně dodávaly do Srbska například systémy protipovodňové ochrany například pro město Sremská Mitrovica v severozápadní části Srbska. Dodavatelem sofistikovaného stavebnicového systému bylo v roce 2019 konsorcium českých firem JAP Jacina a ZK Termochem, které uspělo v otevřeném výběrovém řízení v silné konkurenci dalších evropských dodavatelů protipovodňového hrazení. Vítězné konsorcium českých firem tehdy nabídlo kompletní celohliníkový ochranný systém mobilního protipovodňového liniového hrazení. Projekt byl kofinancovaný z prostředků Světové banky. Realizace projektu ve Sremské Mitrovici byla již druhou významnou zakázkou českého konsorcia v Srbsku, které získalo pozitivní reference již při projektu protipovodňové ochrany ve městě Čačak.

Další perspektivy spolupráce a navázání osobních kontaktů mezi českými a srbskými firmami nastínila mezinárodní odborná konference o krizovém řízení a spolupráci hasičských záchranných sborů a místních samospráv v případě povodní, která se konala dnech 25. a 26. května v západosrbském městě Banja Koviljača. Tato významná akce, kterou organizovala Stálá konference měst a obcí Srbské republiky ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Bělehradě, byla ukončena podpisem Dohody o zřízení Společné služby civilní ochrany v povodí Driny za účasti představitelů srbského Ministerstva vnitra, Ministerstva pro evropskou integraci, Delegace EU, UNDP, atd. Česká republika byla partnerskou zemí této akce díky svým osvědčeným zkušenostem při povodních a zároveň díky aktivní účasti českých hasičů a záchranářů při odstraňování následků katastrofálních záplav v Srbsku v roce 2014. Nedílnou součástí programu byla proto prezentace hasičské a protipovodňové techniky českých výrobců a je možno bezesporu konstatovat, že o česká zařízení a navázání obchodních kontaktů je v Srbsku vysoký zájem. Prezentační akce se ve spolupráci s CzechTrade Srbija zúčastnily české firmy: Hutira-Brno, s.r.o.; Colsys s.r.o.; JaP-Jacina, s.r.o.; Sigma DIZ spol. s r.o.; Sigma Výzkumný a vývojový ústav, s.r.o., Holík International, s.r.o., Pavliš a Hartmann, s.r.o. Mezi předváděnými výrobky byly například kalová čerpadla, přečerpávací stanice, vozidlo Tatra T158, pojízdný agregát na filtraci znečištěné vody, mobilní protipovodňová hradidla, hasičská oblečení a také agregáty, které jsou schopny ze znečištěné vody udělat vodu pitnou.

Spolu s českými výrobci hasičského vybavení se akce osobně zúčastnil velvyslanec Tomáš Kuchta, zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a představitelé Hasičského záchranného sboru ČR, kteří při této příležitosti prezentovali české zkušenosti a dobrou praxi v oblasti krizového řízení a příprav na povodně v České republice.

Zpracoval: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance

Galerie


Odborná konference o krizovém řízení / Stručna konferencija o kriznom menadžmentu - Banja Koviljača