srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock/RAS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko nabízí atraktivní pobídky pro zahraniční investory

Srbsko je v posledních několika letech velmi atraktivní destinací pro zahraniční investory. Tato významná země západního Balkánu se stala zajímavou pro podnikatele nejen z důvodu pokračujících růstových trendů národní ekonomiky, ale i zásluhou vládní podpory FDI a současných investičních pobídek.

Dle Financial Times bylo Srbsko uvedeno na 1. místě ve světě (Greenfield FDI Performace 2019) a na 1. místě v Evropě (Greenfield FDI Performance 2020). Třetím rokem za sebou je rovněž Srbsko na 1. místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených FDI na milión obyvatel (IBM Global Locations Trends). Vysoké hodnocení získalo Srbsko i za zvládnutí pandemie covidu-19 (CNN 2021, BBC News 2021), atd. Ekonomický propad HDP činil pouze -1 % v r. 2020, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Následný hospodářský boom pak dosáhl dokonce na úroveň +7 % v roce 2021.

Progresivní trend vstupu zahraničních investic do Srbska potvrdil jednoznačně loňský rok, kdy celkové investice FDI dosáhly historicky nejvyšší částky, konkrétně 3.863 mil. EUR (tj. téměř 100 mld. CZK). I tato data dokládají, že Srbsko je právem v současné době označováno za „světovou vycházející hvězdu“ (World rising star) z hlediska přímých zahraničních investic.

Dominantními hospodářskými sektory z hlediska investic jsou přitom automobilový průmysl, elektrotechnický průmysl, ICT, finanční a bankovní služby, zemědělství a potravinářství, textilní průmysl, strojírenství, chemický a farmaceutický průmysl, atd.

Mezi významná pozitiva při rozhodování o vstupu do Srbska uvádějí zahraniční investoři dle srbské rozvojové agentury RAS pokračující růstový trend národního hospodářství, stabilní měnový vývoj, podnikatelské prostředí (např. 9. místo ve světě z hlediska stavebních povolení), velmi konkurenční operační náklady (konkrétně např. cena práce – měsíční průměrná hrubá mzda 772 EUR, daň ze zisku právnických osob 15 %, cena kancelářských prostor – v průměru 6,3 m2 za 100 EUR/měs.), státem podporované vědeckotechnické parky o rozloze 54,2 km2, optimální geografická poloha a budovaná dopravní infrastruktura, bezcelní přístup k 1,3 mld. spotřebitelům (EU, UK, EFTA, CEFTA, Turecko, USA, EAEU, Japonsko, Austrálie), dostupnost kvalifikovaných sil s vysokoškolským vzděláním v oblasti vědy a technických oborů (15. místo ve světě – High Proficiency Score), atd.

Systém investičních pobídek je v Srbsku řešen národní legislativou s rozlišením pro oblasti přímých investic, daní, cel, zaměstnanosti, svobodných zón, stavebních pozemků, atd. Speciální pobídky byly vytvořeny rovněž pro filmový průmysl.

V oblasti přímých investic jsou pro státní podporu a benefity rozhodující tři faktory – průmyslový sektor, umístění investice a velikost společnosti. Tyto pobídky jsou určeny pro zpracovatelský průmysl, potravinářství a hoteliérství. Příjemcem podpory musí být místní právnický subjekt, objem kapitálové investice v rozmezí 100.000 – 2,000.000 EUR, vytvoření 10 – 70 nových pracovních míst. Kompenzace může dosáhnout 50 % pro velké společnosti a až 60 % pro střední a malé podniky.

V rámci daňových pobídek nabízí Srbsko firmám až 10 let daňových prázdnin (při objemu dlouhodobého hmotného majetku min. 8,3 mil. EUR a vzniku min. 100 pracovních míst). Speciální daňové podmínky jsou stanoveny pro startupy, vědu a výzkum, duševní vlastnictví, atd. Srbsko má celkem uzavřeno 59 platných smluv o zamezení dvojímu zdanění včetně České republiky, se kterou má podepsanou rovněž Dohodu o podpoře a ochraně investic a Smlouvu o sociálním zabezpečení.

Podpora při vytváření nových pracovních míst patří mezi klíčové segmenty investičních pobídek v Srbsku. Dle rozsahu může dosáhnout až 75 % nákladů na daň ze mzdy (pro 100 a více nových pracovních sil). V menším rozsahu pak 70 % (10 – 99 nových zaměstnanců), 65 % (méně než 10 nových zaměstnanců). Pracovníci v rámci FDI musí být minimálně 6 měsíců předtím registrováni v Srbsku jako nezaměstnaní.

Zajímavé příležitosti nabízí v Srbsku rovněž svobodné zóny, kterých je v současné době 15, a to většinou v blízkosti největších srbských měst. Tyto zóny jsou určeny pro zahraniční investice v objemu více než 3 mil. EUR, minimálně 100 zaměstnanců v průběhu prvních 2 let a rovněž podmínkou je, aby z investice plynul pozitivní efekt na zahraničně obchodní bilanci Srbska.

V současné době v Srbsku operuje přes 200 významných zahraničních společností mj. Fiat Chrysler Automobiles, Siemens, Panasonic, Continental, Michelin, Bosch, Brose, Tigar Tyres, Swarovski, Magneti Marelli, Yazaki, Nestle, Heineken, atd.

Velmi úspěšné jsou i investiční vstupy českých společností. Zmínit lze například akvizici skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, akvizici společnosti SEBRE do filmových studií Avala Studios Beograd a developerského projektu Marina Dorćol, akvizici karlovarské společnosti Mattoni 1873 do tradičního výrobce srbských minerálních vod Knjaz Miloš, akvizici leteckých opraváren JAT-Tehnika českou společností Avia Prima, kapitálový vstup ostravského holdingu CE Industries do chemického koncernu Beohemija či greenfield investici společnosti IMG Manufacturing na výrobu plastových součástek a polotovarů pro automobilový průmysl.

Česká republika se proto v posledních letech řadí mezi významné zahraniční investory v Srbsku. Tento zájem bude bezesporu pokračovat rovněž v dalších letech, přičemž právě podmínky a možné využívání státní podpory FDI může sehrát při rozhodování českých společností zásadní roli.

Zpracovatel: Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradě