srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PJSC Gazprom Neft
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná spolupráce českých firem při modernizaci petrochemického průmyslu v Srbsku

Významnou roli při modernizaci a revitalizaci srbského petrochemického průmyslu zaujímají dlouhodobě čeští experti. Brněnská firma CB&I s.r.o., dříve pobočka státní společnosti Chemoprojekt s.p., která byla generálním projektantem československého chemického a petrochemického průmyslu, velmi úspěšně realizuje miliardové projekty v srbské rafinérii Pančevo.

Dne 18. listopadu za účasti srbského prezidenta Alexandra Vučiće, ministryně pro evropskou integraci Jadranky Joksimović, ministryně životního prostředí Ireny Vujović, ministra bez portfeje Nenada Popoviće a výkonného ředitele Gazpromneftu Alexandra Dyukova proběhlo slavnostní oficiální otevření a spuštění jednotky, na které se významně podílela brněnská firma CB&I s.r.o. Jednalo se o unikátní projekt výstavby jednotky s technologií „pozdrženého koksování“ (Delay Coker Unit), která výrazně zefektivňuje produkci srbské rafinérií. Přeměnou těžkých ropných frakcí v nově vybudované jednotce dojde k produkci dále využitelných lehkých frakcí (lehké plyny LPG, benzín, diesel, plynové oleje, atd.). Zbytkem je petrolejářský koks využitelný jako palivo v elektrárnách.

Brněnská firma, která od roku 2018 patří do mezinárodního konglomerátu McDermott, byla hlavním dodavatelem a realizačním koordinátorem celé výstavby nové technologické jednotky. Na dodávkách se podílí i další české firmy, které zajišťují například kabeláž, kolony, rozvaděče, potrubní systémy, atd.

Tímto kontraktem společnost navázala na předchozí úspěšnou realizaci výstavby hydrokrakovací jednotky a dalších technologických propojených jednotek na zpracování surové ropy v rafinérii Pančevo v celkové hodnotě projektu ve výši cca 500 mil. EUR.

Rafinérie Pančevo, která zpracovává až 4,8 mil. tun ropy ročně, patří mezi klíčové společnosti srbského národního hospodářství. České firmy se tak úspěšnou participací na modernizačním a revitalizačním programu rafinérie podílí i na celkové obnově a dalším posilování současné srbské ekonomiky.

Zpracoval: Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví České republiky v Bělehradě