srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veletrh Tehnika v Bělehradě a související prezentace českých firem

Ve dnech 11. - 15. 5. 2015 se v Bělehradě uskutečnil 59. mezinárodní strojírenský veletrh Tehnika. Tento veletrh je tradičně nejvýznamnější oborovou akcí, která se koná v regionu západního Balkánu. Také letos byla účast vystavovatelů z ČR zastřešena oficiálně.  V rámci účasti českých vystavovatelů byla na ZÚ Bělehrad úspěšně organizovaná prezentace firem z oblasti železničních technologií, která jakožto projekt ekonomické diplomacie byla podpořena ze strany MZV ČR a Asociace českého železničního průmyslu (ACRI).

Letošního ročníku veletrhu Tehnika se zúčastnilo nad 500 srbských a zahraničních vystavovatelů z 23 zemí. Oficiální účasti uspořádaly Česko, Slovensko a Slovinsko (v rámci těchto oficiálních expozic se představilo téměř 40 společností). Veletrh navštívilo 17.585 návštěvníků, což je navýšení o 17% ve srovnání s loňským rokem.

Podle ministra hospodářství Ž. Sertiće byla česká účast největší kolektivní výstavou na tomto veletrhu. Na stáncích oficiální účasti ČR o celkové výměře 192 m2 se prezentovalo 15 subjektů z ČR (ACRI, AŽD Praha s.r.o., BOCO PARDUBICE machines, s.r.o., ČSAD Uherské Hradiště a.s., Domat Control System s.r.o., Elmesy s.r.o., INVERA s.r.o., LOKO TRANS, s.r.o., Permon s.r.o., PROMAN s.r.o., Radka spol. s r.o. Pardubice, SaZ s.r.o., Strojimport a.s. a TOSHULIN, a.s.). Stánky české účasti byly tradičně umístěny u vchodu do haly 3 a česká expozice byla v rámci veletrhu velice dobře prezentována.

Vystavující firmy navštívila velvyslankyně Ivana Hlavsová. Při této příležitosti poskytla interview pro deník Privredni pregled. Vedoucí obchodně-ekonomického úseku Jiří Král se též účastnil semináře organizovaného dne 12. 5. a po celou dobu veletrhu při více příležitostech jednal s českými vystavovateli i zahraničními partnery. Vystavovatelé hodnotili svoji účast velice pozitivně.

Dne 13. 5. se v odpoledních hodinách konala na ZÚ Bělehrad prezentace firem z oblasti železničních technologií, které zároveň vystavovaly na veletrhu Tehnika. Prezentaci jakožto projekt ekonomické diplomacie podpořilo MZV ČR a asociace ACRI. Na prezentaci navázal tradiční (v pořadí již dvanáctý) koktejl, organizovaný ve spolupráci s firmou AŽD při příležitosti veletrhu Tehnika. Přítomné hosty pozdravila velvyslankyně Hlavsová, generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle, a náměstek generálního ředitele pro řízení provozu Správy železniční dopravní cesty Josef Hendrych.

Počet návštěvníků dosáhl téměř 150 a jednalo se o představitele státních institucí a soukromých společností zejména ze sektoru železnic ze Srbska, Černé Hory, Makedonie, Bosny a Hercegoviny a Chorvatska. České firmy, které se akce účastnily tak měly možnost oslovit přímo členy vedení těchto podniků. Přítomni byli též vybraní partneři českých vystavovatelů na veletrhu Tehnika.

Slovenská zpěvačka Kristína Peláková, která je od r. 2014 tváří společnosti AŽD svým hudebním vystoupením významně přispěla ke zpestření a úspěchu této akce. Příjemná atmosféra koktejlu usnadnila navazování přátelských a neformálních kontaktů. Věříme, že se v této tradici bude pokračovat i v příštím roce.