srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec T. Kuchta jednal s ministryní T. Matić o česko-srbské ekonomické spolupráci

V pátek 4. prosince proběhlo pracovní setkání českého velvyslance Tomáše Kuchty se srbskou ministryní obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Tatjanou Matić. Oba partneři zhodnotili kladně dosavadní vývoj vzájemných ekonomických vztahů a shodli se na perspektivách dalšího růstu.

Při jednání zdůraznil český velvyslanec mimořádně vysoký růstový trend vzájemné výměny zboží.  Celkový obrat se zvýšil z hodnoty 389 mil. EUR v roce 2010 na 1.196 mil. EUR v roce 2019. Výrazný podíl na tomto nárůstu má český vývoz, který se navýšil z 250 mil. EUR na více než 656 mil. EUR. Významné jsou i přímé zahraniční investice České republiky v Srbsku, mj. zmíněna akvizice do filmových studií Avala Studios Beograd, investiční vstup skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, akvizice karlovarské společnosti Mattoni do firmy Knjaz Miloš, atd. T. Kuchta rovněž připomněl úspěšné investiční vstupy v municipalitě Bela Crkva, kde žije početná česká komunita.

Oba představitelé se věnovali rovněž přípravám na příští zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci mezi Českou republikou a Srbskem. Mezivládní komise vznikla na základě Dohody o hospodářské a průmyslové spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Srbské republiky, podepsané v roce 2005. Na setkání uvedl český velvyslanec zájem uskutečnit jednání v Praze, a to v nejbližším termínu, který umožní koronavirová situace. Do té doby obě strany projednají formát zasedání a nominaci spolupředsedů. Při této příležitosti by mohla být ve spolupráci s obchodní komorou posouzena možnost zorganizovat podnikatelskou misi.

Na závěr jednání pozval český velvyslanec ministryni T. Matić k pracovní návštěvě České republiky, kde při jednání s místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu a dopravy k. Havlíčkem by mohla být blíže seznámena s českými zkušenostmi z hlediska rozvoje hospodářství, průmyslu, telekomunikační infrastruktury a digitalizace.

Jednání velvyslance T. Kuchty a ministryní T. Matić

Jednání velvyslance T. Kuchty a ministryní T. Matić

Zpracoval: M. Čančík, rada - vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradu