srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Ivana Hlavsová na slavnostním dokončení první fáze Prokopu

Dne 26. ledna se velvyslankyně Ivana Hlavsová zúčastnila slavnostního dokončení první fáze rekonstrukce železniční stanice Bělehrad – Centrum (Prokop). Na realizaci první fáze rekonstrukce se v rámci konsorcia firem vedených srbskou společností Energoprojekt podílela česká společnost AŽD Praha, která byla hlavním dodavatelem technologie.

Hlavním hostem slavnostního spuštění tohoto nádraží byl předseda vlády Srbska Aleksandar Vučić. Kromě premiéra se akce zúčastnila i místopředsedkyně vlády a ministryně stavebnictví, dopravy a infrastruktury, Zorana Mihajlović, primátor Bělehradu Siniša Mali, velvyslanci Kuvajtu a Turecka a zástupci kuvajtského fondu, který tuto investiční akci financoval.

Práce na první fázi rekonstrukce začaly 3. prosince 2014, a byly dokončeny v rámci rekordního termínu 420 dnů. S ukončením první fáze na nádraží začaly zajíždět i meziměstské vlaky z Nového Sadu a Pančeva.

Stanice Bělehrad - Centrum (Prokop) je čtyřicet let starým projektem, který měl být řešením modernizace železničního uzlu. Jeho výstavba s četnými přestávkami a změnami v plánování trvá od roku 1977. Premiér Vučić přislíbil jeho dostavbu do konce roku 2018, kdy by se Prokop měl stát hlavním železničním nádražím Bělehradu. V následující fázi je plánována výstavba železniční budovy, přístupové komunikace a doprovodná infrastruktura. Do roku 2018 má být též dokončeno i obchodní centrum nad krytým nástupištěm nádraží.

Jedná se o velký úspěch české firmy, které se podařilo do projektu dostat proti velmi silné konkurenci. Firma AŽD Praha, nejen že uspěla v boji o zakázku, ale dokázala, že je schopna takto komplikované projekty řešit i v rekordním čase. To dohromady vytváří jedinečnou referenci pro celý balkánský trh a zlepšuje její pozici pro jednání o dalších projektech. Spolupráci s českým partnerem velmi pozitivně ohodnotili nejen zástupci srbských železnic, ale i samotný premiér Vučić.

Galerie


Prokop