srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář expertů Visegrádské skupiny o hospodaření s odpadními vodami

České velvyslanectví v Bělehradě uspořádalo v rámci aktivit českého předsednictví Visegrádské skupiny ve spolupráci s visegrádskými kolegy - maďarským, polským a slovenským velvyslanectvím dne 24. listopadu tradiční expertní seminář zaměřený na předávání zkušeností visegrádských zemí v oblasti evropské integrace.

Seminář byl zaměřen na zkušenosti spadající do vyjednávací kapitoly 27 - životní prostředí, konkrétně pak na oblast hospodaření s odpadními vodami. Implementace evropských pravidel v této oblasti je jednou z nejkomplexnějších, ale také nejnákladnějších a časově nejnáročnějších oblastí.

Seminář v prostorách velvyslanectví České republiky zahájily představitelky visegrádských zemí - česká velvyslankyně, slovenská velvyslankyně zástupkyně velvyslanců Maďarska a Polska. Srbský kontext této náročné kapitole dodala vedoucí srbského vyjednávacího týmu paní Tanja Miščević.

Oblast ochrany životního prostředí v celém světě je velice náročný a složitý proces, nicméně investice do ochrany životního prostředí jsou investicemi do budoucnosti. Zástupkyně visegrádských velvyslanectví vyjádřily naději, že zkušenost odborníků z jejich zemí pomůže Srbsku v řešení palčivých otázek v kontextu evropské integrace. Visegrádské země v tomto procesu čelily podobným výzvám a problémům. Tyto zkušenosti jsou Srbsku k dispozici, a to včetně těch negativních. Srbsko tak má možnost se některým chybám, které jsou mnohdy nákladné, vyhnout.

Vedoucí srbského vyjednávacího týmu Tanja Miščević přívítala konkrétní pomoc, kterou visegrádské země Srbsku poskytují. Sdílení zkušeností má pro Srbsko obrovský význam. Oblast životního prostředí bude velmi nákladná, odhady potřebných rozpočtů stále narůstají. Proto i zkušenosti se stanovováním rozpočtů jsou velmi cenné.

Během expertních panelů představili experti ze zemí V4 prezentace konkrétních témat, týkající se oblasti správy odpadních vod, a odpovídali na dotazy účastníků semináře z řad odborné veřejnosti, ministerstva zemědělství a životního prostředí, Kanceláře pro evropskou integrací a členů srbského vyjednávacího týmu, stejně jako zástupců obcí, na jejichž odpovědnosti bude velká část implementace evropských standardů a také srbských firem aktivních v oblasti čištění odpadních vod.