srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty rozvojové pomoci v Sjenici

Dne 9. června 2016 velvyslankyně Ivana Hlavsová navštívila město Sjenica v jihozápadním Srbsku. Hlavním cílem návštěvy bylo slavnostní předání certifikátů v rámci projektu ČRA „Podpora výroby sýrů v oblasti Pešter/Sandžak“ (realizován v období  2011-2015, celkový rozpočet z prostředků ZRS ČR cca 12 mil. Kč). Jednalo se o předání certifikátů pro zaměstnance Regionálního centra pro zemědělství v Sjenici, které se v rámci realizace zmíněného projektu zúčastnily odborného školení uspořádaného Státním veterinárním ústavem Praha (SVÚ). Školení byla zaměřena na  oblast mikrobiologických a chemických metod, jakož i hygienických předpisů a probíhala v ČR i v Srbsku.

Tímto byl naplněn poslední bod „české části“ projektu (pozn. na projektu dále spolupracovali UNOPS Progres, USAID, jakož i město Sjenica). Slavnostního předání se zúčastnil i starosta města Sjenica, p. Hazbo Mujović, který zdůraznil význam realizace tohoto projektu v regionu Sandžak a ještě jednou poděkoval české straně za pomoc. Regionální centrum pro zemědělství se v současné době nachází v procesu akreditace ze strany Státní akreditační komise Srbska. Konečné dosažení plné akreditace, nezbytné pro začátek klasického komerčního provozu Centra, se očekává na podzim tohoto roku.

Během své návštěvy velvyslankyně navštívila i Gymnasium „Jezdimir Lović“, kde se spolu se starostou Mujovičem a ředitelem školy p. Gicičem měla možnost seznámit s nevyhovujícím aktuálním stavem sportovní haly, kterou škola kandidovala v rámci MLP pro rok 2016. Situace odpovídala stavu popsanému v návrhu projektu. Starosta se zavázal poskytnout nezbytnou materiální i technickou podporu v případě, že projekt bude z české strany schválen pro realizaci.

Galerie


Projekty rozvojové pomoci v Sjenici