deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na Lipském knižním veletrhu

Ve čtvrtek 23. 3. 2017 se za účasti ministra kultury Daniela Hermana, velvyslance Tomáše J. Podivínského, primátora Lipska Burkharda Junga, ředitele Lipského knižního veletrhu Olivera Zilleho, generálního konzula ČR v Drážďanech Jiřího Kuděly a ředitele Českého centra Berlín Tomáše Sachera uskutečnilo oficiální otevření českého stánku na lipském veletrhu.

Ministr Herman ve svém úvodním slově přivítal, že se Česká republika v roce 2019 stane hlavní vystavovatelskou zemí Lipského knižního veletrhu. Smlouvu o realizaci hlavního programu Lipského knižního veletrhu 2019 ministr Herman podepsal 23. 3. s ředitelem Zillem. Realizací letošního českého stánku byla pověřena Moravská zemská knihovna, která návštěvníkům nabídne až do neděle 26. března 2017 vhled do současné české literatury. Kromě stánku s knihami, mj. novými překlady, se uskuteční v rámci doprovodného programu řada odborných diskusí a autorských čtení. Představena tak bude románová prvotina Viktorie Hanišové o vztahu mezi matkou a dcerou a o vztazích k romské menšině, kniha „Mise Afghánistán“ autora Tomáše Šebka (Lékaři bez hranic), publikace „Péra a perutě“ a „Dej mi ty prachy“ Ivy Pekárkové či kniha „Zátopek“ Jana Nováka. Ministr Herman na veletrhu také oznámil obnovení ceny Premia Bohemica, udělované Obcí spisovatelů zahraničním bohemistům, kteří se zasloužili o šíření české literatury, a zúčastnil se také čtení z nově vydaného dílu Souhrnného díla Jiřího Gruši.

Lipský knižní veletrh je považován za největší literární festival v Evropě. Společný program veletrhu a města Lipska pod titulem „Lipsko čte“ je 25 let dlouhou tradicí a představí 3300 autorů a vystupujících na 3400 akcích souvisejících se čtením a literaturou.

Velvyslanec Tomáš Podivínský, ministr kultury Daniel Herman a primátor Lipska Burkhard Jung na Lipském knižním veletrhu Foto: České centrum Berlín

Velvyslanec Tomáš Podivínský, ministr kultury Daniel Herman a primátor Lipska Burkhard Jung na Lipském knižním veletrhu
Foto: České centrum Berlín