deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Československý Anthropoid v belgickém muzeu v Bastogne

Velvyslanec ČR v Belgii, J.E. Pavel Klucký společně se starostou města Bastogne Benoita Lütgena, generálporučíkem Ing. Jaromírem Alanem v zastoupení ministryně obrany ČR Jany Černochové, Generálním ředitelem Československé obce Legionářské Pavlem Budinským a německým velvyslancem v Belgii J.E. Martinem Kotthausem otevřel 10. září 2022 výstavu Anthropoid v předním evropském muzeu válečných dějin v Bastogne. Následně český a německý velvyslanec zasadili společně se starostou Bastogne tři růže na památku vyhlazení Lidic a byla odhalena pamětní deska, která bude připomínat důležitost kolektivního úsilí při zabránění podobných tragédií.

Velvyslanec Klucký připomenul význam 80. výročí operace Anthropoid v historických souvislostech, zejména při obraně evropské demokracie a jejích hodnot. Českoslovenští parašutisté odstraněním Reinharda Heydricha, klíčové osoby nacistického režimu, prokázali životaschopnost československého státu v poválečném období. Tato operace a její následky mají důležité poselství i pro dnešek v souvislosti s válkou na Ukrajině. 


Výstava vznikla ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a belgickými partnery k uctění 80. výročí provedení Operace ANTHROPOID, nejúspěšnějšího společného činu československého domácího a zahraničního odboje za 2. světové války. Výstava si získla od začátku svého putování v Belgii velký ohlas, a to  nejen mezi odbornou veřejností.  Tato výstava je již čtvrtou výstavou na belgické půdě. V květnu byla zahájena na proménadě v přímořském De Panne, kde jsou pohřbeni čs. vojáci; v červnu následovalo vlámské město Deinze, v jehož blízkosti je obec Vinkt, která sdílí podobný osud jako Lidice; v červenci byla výstava otevřena v pevnosti Brendonk, která má podobný osud jako Terezín.

Výstavu můžete vidět v Bastogne War Museum www.bastognewarmuseum.be do konce srpna 2023.