deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek jednal s ministryněmi pro Evropu Rakouska a Bavorska o přeshraniční spolupráci

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v úterý 5. října setkal na hoře Třístoličník na bavorské straně s rakouskou ministryní pro EU a ústavu Karoline Edtstadler a se státní ministryní pro evropské a mezinárodní záležitosti Bavorska Melanie Huml. Hlavním tématem jednání bylo posílení přeshraniční spolupráce po pandemii, podpora setkávání mladých, projekty v oblasti vzdělávání či spolupráce samospráv.

Pandemie Covid-19 způsobila utlumení veřejného života, omezení sociálních kontaktů, mobility a dočasné uzavření hranic a silně ovlivnila hlavně život lidí v pohraničí. „Občané z pohraničních regionů silně pocítili dopady pandemie. Řada z nich je zvyklá jezdit za prací či vzděláním do sousedního státu a pandemie pro ně byla šok. Cílem našeho setkání je opět nastartovat přeshraniční spolupráci a setkávání,“ řekl na úvod jednání s ministryněmi šéf české diplomacie.

Jedním z hlavních témat jednání bylo vzdělávání v příhraničí. Zcela klíčová pro uplatnění občanů z přeshraničních regionů je jazyková kompetence. Česko má nejdelší hranice s Německem a zároveň třetí nejdelší hranici s Rakouskem. Z toho vyplývá zájem o výuku němčiny nejen v příhraničí, který soustavně roste. „Na druhé straně, pro Bavorsko je čeština jediným neněmeckým jazykem sousední země a my bychom uvítali, pokud by se podařilo vytvořit image češtiny v Bavorsku i v Rakousku nikoli jako cizího jazyka, ale jako jazyka sousedů,“ uvedl ministr Kulhánek.

Šéf české diplomacie dodal, že česká strana by uvítala, pokud by bavorské i rakouské školství zařadilo nabídku češtiny do svých školských programů v příhraničí tak, aby zájemci měli možnost studovat češtinu průběžně na různých typech vzdělávacího systému.

Ministr se s rakouskou a bavorskou ministryní dotkl také tématu spolupráce zdravotnických záchranných služeb. „Spolupráce Česka, Rakouska a Bavorska v oblasti záchranných akcí je vynikající. Ukázalo se to při nedávném tornádu na jižní Moravě nebo při železničním neštěstí rychlíku z Mnichova do Prahy na Klatovsku,“ připomněl šéf české diplomacie s tím, že do budoucna by bylo dobré zvážit společné cvičení záchranářů z příhraničí. Český ministr vyzdvihl také pokračující intenzivní spolupráci na budování přeshraničních dopravních koridorů.

Na okraj jednání se ministři setkali s regionálními představiteli a zástupci EUROREGIONu Bavorský les – Šumava a Evropského regionu Dunaj-Vltava. „Setkání se zástupci těchto dvou Euroregionů pro nás bylo velmi zajímavé. Jejich zástupci pracují jak na posilování projektů mezi jednotlivými obcemi, tak v rámci občanské společnosti,“ dodal ministr Kulhánek.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí ČR