deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: FR Botschaft Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Perspektivy posílení rozvoje jazyků v raném dětství v Evropě“

V den výročí narození Jana Amose Komenského a „Dne učitelů“ 28. března 2022 uspořádalo francouzské velvyslanectví v Berlíně v rámci FR PRES v kooperaci s Evropským domem a Velvyslanectvím ČR v Berlíně odbornou konferenci k vícejazyčné výchově dětí. 

Konference s názvem „Perspektivy posílení rozvoje jazyků v raném dětství v Evropě“ se prezenčně zúčastnili odborníci z řad úřadů, škol a rodičovských iniciativ z německo-francouzského jazykového prostředí a byla též přenášena online (livestream).

Večer zahájili velvyslanci Francie a Česka v Německu Anne-Marie Descotes a Tomáš Kafka a zástupce vedoucího delegace Evropské komise v Berlíně Patrick Lobis. Hlavní referát s názvem „Proč by měli evropští politici vědět, že miminka žvatlají jazykově odlišně a jak se vyvíjí úspěšná vícejazyčnost?“ přednesla prof. Natalia Gagarina z Leibnizova centra obecné jazykovědy v Berlíně. Během první pódiové diskuze se k tématu vyjádřily zástupkyně rodičovských a školních iniciativ a spolků na podporu vícejazyčnosti, ve druhé pak instituce a školy, např. Spolkové ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež, berlínská Ecole Voltaire a Německo-francouzské centrum mládeže DFJW.

Českou republiku reprezentovala a zkušenosti z česko-německého jazykového prostředí představila zakladatelka a ředitelka České školy Rhein-Main Kateřina Spiess Velčovská, iniciátorka projektu „Průvodce vícejazyčnou výchovou“, která se tématem dětské vícejazyčnosti dlouhodobě zabývá. Více informací zde:

www.vicejazycnavychova.cz

Závěrem konference bylo prezentováno 10 bodů – doporučení a podnětů pro odborné instituce v EU k tématu rozvoje vícejazyčnosti u dětí.   

Záznam konference naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=piJ6h_yNrF8 

Konference vícejazyčnost

Konference vícejazyčnost

Konference vícejazyčnost

Konference vícejazyčnost

 

Konference vícejazyčnost

Konference vícejazyčnost