deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČC Berlín
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RAUMSCHIFF ENTERPRISE - 50 let Velvyslanectví České republiky v Berlíně

Výstava Českého centra Berlín
Datum události: 07. 04. - 03. 10. 2022

Budova Velvyslanectví České republiky je jednou z brutalistních architektonických ikon v Berlíně. Byla navržena roku 1972 manželským párem Věrou a Vladimírem Machoninovými a roku 1978 dokončena. Budova dostala přezdívku „Raumschiff Enterprise“, která odkazuje na její futuristický tvar a umístění v městské pustině v blízkosti Berlínské zdi. Exteriér samotné stavby kontrastuje s překvapivě barevným interiérem, který doplňují jedinečné artefakty ze skla, textilu a na míru navržený nábytek. 

Výstava se koná u příležitosti 50. výročí návrhu budovy velvyslanectví z roku 1972. Představuje jedinečné polo-inscenované fotografie budovy od renomovaných fotografů architektury Simona Schnepp a Morgane Renou (Berlín & Paříž). Doplní je „archiv“ historických plánů z Národní galerie v Praze, historické fotografie i model budovy z Berlinische Galerie a originální kusy nábytku z budovy, jejichž autory jsou Věra Machoninová a Vladimír Machonin.

Výstavu a doprovodný program organizuje České centrum v Berlíně ve spolupráci s Národní galerií v Praze, Velvyslanectvím České republiky v Berlíně, Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. S laskavou podporou Berlinische Galerie. Partnerská akce iniciativy Triennale der Moderne.

Více informací na webu Českého centra Berlín.