deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„S Němci se vyplatí mít trpělivost“

Rozhovor s velvyslancem Tomášem Kafkou v Lidových novinách 25.2.2023

https://newtonone.newtonmedia.eu/cs-CZ/monitoring/CZ$OP-19-4124/topic/acc29c27-0939-4e3e-949f-43/article/2023L048A03A/token/595cc37c6bb841ffaca998e3a626b1fd?tab=Text

 

Německo hraje v evropské politice klíčovou roli. Dlouho se čekalo, jak se postaví k válce na Ukrajině. Nyní vedou Němci vyjednávání o dodávkách tanků Leopard pro ukrajinské síly a přebudovali komplet i svou energetickou infrastrukturu. Z ní by mohli profitovat i Češi, říká v rozhovoru pro LN Tomáš Kafka, český velvyslanec v Německu.

* LN Proč trval obrat zahraniční politiky Německa a odklon od spolupráce s Putinem Berlínu tak dlouho, což bylo vidět i na debatě ohledně dodávek tanků Leopard Ukrajincům?

Německo bylo vystaveno ze strany Ruska neustále nátlaku, že Němci jsou poslední instancí pro to, odvrátit spor mezi Západem a Ruskem. To se promítlo i do vlastního vnímání Němců. Po roce konfliktu a všemožných posunů v dodávkách tanků pro Ukrajinu nyní Německo hájí západní pozice. S dodáním tanků jsou nicméně nečekaně velké problémy. Jde o téma, které bude v druhém roce války Berlín zaměstnávat. Půjdou ale dál svým tempem, protože jejich evropští partneři nejsou kolikrát schopni v praxi naplnit to, o čem v rozhovorech s Německem mluví.

* LN V čem konkrétně je problém s evropskými zeměmi, které používají také tanky Leopard?

Je to vše daleko složitější. Asi možná ani ty tanky nejsou v tak dobrém stavu, aby mohly být okamžitě dodány na frontu. Němci to reflektují tak, že je pro mnoho zemí jednodušší tlačit na ně než jít vlastní cestou.

* LN Proč to takto otevřeně nepopsal kancléř Olaf Scholz?

Šlo to ruku v ruce s tím, že Scholz cítil, že i z Ameriky byl apetit podporovat Ukrajinu vším možným, jenom ne tanky. To byl do značné míry pro kancléřství problém. Cítili se pod tlakem od evropských partnerů, který se snažili přenést na Washington, což i během loňského roku přispělo k určité zátěži v německo-amerických vztazích. Kancléř to nakonec ustál. Můžeme jenom spekulovat, jestli to bylo díky tomu, že americký prezident Biden je velkým fanouškem transatlantických vztahů, a proto ustoupil, anebo jestli si to třeba ještě Američané někdy budou mít tendenci od Němců vybrat. Ale fakt je ten, že vlastně pozice kancléře Scholze byla silně posílena tím, že se americký prezident postavil na jeho stranu.

* LN Jak důležitá je v Německu otázka energetické nezávislosti po přestřižení dodávek plynu z Ruska?

Energetika je po roce války na Ukrajině stále velké téma. Jestliže na počátku to byl zdroj obav, dneska představuje spíše naději, protože německá vláda i úředníci dokázali velice rychle umožnit výstavbu LNG terminálů na zkapalněný plyn na severu na baltském pobřeží. Dva už jsou spuštěny a další dva by měly být zprovozněny v řádu dnů a týdnů. Kancléř Scholz hovoří v souvislosti s výstavbou LNG terminálů dokonce o novém fenoménu německé rychlosti. Zůstává otázka, jestli se tato rychlost dokáže prosadit i ve výstavbě další nezbytné infrastruktury, kde Německo zaostává. Věříme, že LNG terminály každopádně mohou zkapalněným plynem zásobovat nejen Německo, ale i střední Evropu.

* LN Bude zkapalněný plyn stačit na pokrytí německé spotřeby?

Německo celkově odebírá sto miliard metrů kubických plynu. Nepředpokládám, že by to všechno chtěli saturovat přes LNG. Podle střízlivého odhadu pro rok 2023 by ale až 30 miliard kubických metrů plynu mohlo pocházet z nové infrastruktury. V roce 2024 by měla být dostavena celá kapacita, která bude dostatečná, aby pokryla nejen spotřebu Německa, ale i střední Evropy.

* LN A co cena?

Cena zatím momentálně padá. Hovoří se ale o tom, zda pro stávající vládu nepůjde jen o dočasné řešení, protože LNG je pro ně fosilní palivo. Proto se zmiňuje i to, že infrastruktura bude využitelná rovněž pro transfer vodíku.

* LN Budou moci z německé kapacity čerpat LNG i Češi?

Zájem o spolupráci na zabezpečení potřebných objemů LNG pro Českou republiku existuje. Je na tom připravený spolupracovat stát i soukromé firmy. Půjde o to, najít společný model i s německými partnery. Takový koktejl, který bude vyhovovat oběma stranám. Česká strana už deklarovala ochotu do výstavby vstoupit i jako investor v Lublinu. Otázka je, jestli to německá strana bude chtít, protože například společnost RWE se na to dívá i z pohledu dodavatele plynu.

* LN Jak vnímají Němci volbu nového prezidenta Petra Pavla, se kterým jste se účastnil jednání během bezpečnostní konference v Mnichově?

Co sám vnímám v Berlíně, je velká poptávka po možnostech spolupráce. V česko-německých vztazích se může otevřít nová příležitost pro posilování stability a demokratického směřování středoevropského regionu. Z úst německých politiků stále častěji zaznívá, že je zapotřebí, aby se střední a východní Evropa v rámci EU více zapojovala do rozvíjení evropské integrace. Válka na Ukrajině navíc ukázala, jak je zapotřebí mít středoevropskou zkušenost i z bezpečnostního hlediska. České předsednictví EU spolu s volbou nového prezidenta jsou dva impulzy, proč si německá strana přeje, aby se česká politika a česká diplomacie více angažovaly.

* LN Registrujete poptávku po schůzce Petra Pavla s kancléřem Olafem Scholzem?

Na setkání s kancléřem je to zatím příliš brzy, ale pozvání do Berlína prezidentovi přišlo v podstatě okamžitě po zvolení, takže německá strana je zvědavá a v pozitivním slova smyslu se těší. S Němci se rozhodně vyplatí spolupracovat a mít s nimi třeba i trochu trpělivost.
 

 

Velvyslanec Tomáš Kafka (58)

* Vystudovaný rusista a historik Univerzity Karlovy působí ve funkci velvyslance v Německu od roku 2020. * V diplomacii se pohybuje od roku 1991. * Začínal jako kulturní atašé na ambasádě v Berlíně. * V letech 1998 až 2005 byl prvním ředitelem vzniklého Česko-německého fondu budoucnosti v Praze. * Před svým angažmá v Německu působil v letech 2008 až 2013 jako český velvyslanec v Irsku. * Za svou práci byl mimo jiné vyznamenán Spolkovým křížem za zásluhy (2001). * Hovoří rovněž rusky a anglicky.