deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
buchvorstellung_zwischen_prag_und
Foto: ©Deutsches Kulturforum östliches Europa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení knihy „Mezi Prahou a Mikulovem: židovský život v Českých zemích“

Německé kulturní fórum pro východní Evropu a Velvyslanectví ČR v Berlíně uspořádaly v kinosále ambasády prezentaci knihy formou přednášky, diskuze a hudebního doprovodu. Nově vydaná kniha vypráví historii židovského života v Čechách a na Moravě od raného novověku po současnost.

Franz Kafka, Golem a obecně židovská Praha, možná snad ještě jihomoravský Mikulov se svou synagogou a velkým židovským hřbitovem – to napadne mnoho lidí při hovoru o židovských stopách v Česku. Přitom se však zapomíná na to, že již od středověku bylo české území svědkem  čilého židovského života, jenž se zachoval na malých a po celém Česku rozptýlených místech až do 20. století.

Z tohoto důvodu se rozhodl devítičlenný mezinárodní tým vytvořit vědecky a badatelsky podložené dílo, které v sedmi kapitolách vypráví o židovském životě na území dnešní České republiky. Autoři se soustředili jak na kontakty židovského obyvatelstva s nežidovskými sousedy, tak na vykreslení situace  na českém území a za jeho hranicemi. Kniha ukazuje, že židovství a zkušenost s ním byly významnou součástí vývoje střední Evropy.

Vydavatelé Hillel. J. Kieval (Washington University v St. Louis) a Kateřina Čapková (Akademie věd ČR) se věnují bádaní nad židovskými stopami v Českých zemích již mnoho let. Na základě jejich činnosti vznikla tato kniha, která postupně vyjde také v českém, anglickém a hebrejském překladu.

 

 Program:

Úvodní slovo: Tomáš Jan Podivínský, velvyslanec ČR v Berlíně

Přednáška: Martina Niedhammer (vědecká pracovnice na katedře Dějin východní a jižní Evropy na Univerzitě Ludwig-Maximilian/Collegium Carolinum, Mnichov) společně s Ines Koeltzsch (historička z Vídně, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR)

Pódiová diskuze: s Martinou Niedhammer a Ines Koeltzsch, moderovala Tanja Krombach z Německého kulturního fóra pro východní Evropu

Hudební doprovod: Česko-německé NACHES TRIO zahrálo tradiční melodie klezmer v novém podání.

Galerie


20200129_Zwischen Prag und Nikolsburg