deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
predstaveni_knihy_buchvorstellung_pilsen_2
Foto: © Stiftung Denkmal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení knihy „Plzeň – Terezín – Flossenbürg“ Fridolína Macháčka

V prostorách kinosálu českého velvyslanectví se dne 14. prosince 2017 konalo představení knihy „Plzeň – Terezín – Flossenbürg“ českého intelektuála Fridolína Macháčka.

Fridolín Macháček (1884–1954) byl významným historikem, archivářem, učitelem a redaktorem. Kvůli jeho vlasteneckým a odbojovým aktivitám jej v roce 1944 zatklo gestapo, poté byl převezen do Terezína a pak do koncentračního tábora ve Flossenbürgu. V roce 1945 přežil pochod smrti a hned na podzim téhož roku se s plzeňským fotografem vydal do Flossenbürgu. Zápisky a fotografie sloužili jako základ pro knihu, která byla v létě 1946 první českou vydanou knihou s osobním vyprávěním zážitků z koncentračního tábora Flossenbürg.

Knihu v prostorách ambasády představili němečtí vydavatelé Christa Schikorra, Dr. Jörg Skriebeleit a Jan Švimberský. Ti publiku přečetli několik pasáží z knihy a doplnili jej o fotky a litografie zachycující život a zážitky Fridolína Macháčka. Poté diskutovali s politikem a publicistou Milanem Horáčkem o knize a autorových pocitech a názorech, které muselo mít vliv na sepisování čerstvých zážitků.

Čtení a představení knihy společně pořádaly nadace Denkmal für die ermordeten Juden Europas a Památník Flossenbürg.

Galerie


20171214_Fridolín Macháček_Buchvorlesung