deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
apokryphen_zur_geschichte_19_3_2018_2
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Berlíně/Botschaft der Tschechischen Republik in Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Večer s bratry Čapkovými a Osvobozeným divadlem

Literárně-hudební představení „Apokryphen zur Geschichte“, konané na českém velvyslanectví v Berlíně 19. března 2018, bylo věnováno významným českým umělcům dvacátých a třicátých let; připomnělo Karla a Josefa Čapka, skladatele Jaroslava Ježka a známé autorské a herecké duo Osvobozeného divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Karel Čapek je autorem protiválečného dramatu „Bílá nemoc“, který byl inspirován skutečnými politickými událostmi a jehož prostřednictvím autor vyjádřil svůj postoj proti fašismu a upozorňoval na jeho nebezpečí. Tragickým koncem hry odhadl následný vývoj v Evropě. Herci, kteří se podíleli na zfilmování dramatu, byli deportováni do koncentračních táborů, stejně tak jeho bratr Josef. Josef Čapek ilustroval práce svého bratra Karla, je původcem slova „robot“, které Karel použil ve hře R.U.R. Stejně tak slovo „automat“ se poprvé objevilo v jeho knize Lelio. V třicátých letech tvořil Josef Čapek kresby s protiválečnými tématy.

Jaroslav Ježek, originální hudební skladatel, vytvořil mezi lety 1928 a 1938 hudbu k 30 divadelním představením Osvobozeného divadla, která svým jedinečným humorem namířeným proti netoleranci, xenofobii a rasismu budila velkou pozornost. Kvůli svým antifašistickým aktivitám emigroval Jaroslav Ježek společně s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem do USA.

Literárně-hudební představení uspořádal Festival Praha-Berlín.

Galerie


20180329_Parisek_Apokryphen