deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
podiumsdiskussion_im_bremer_rathaus
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Berlíně/Botschaft der Tschechischen Republik in Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pódiová diskuze k připomínce událostí roku 1968 na radnici v Brémách

Při příležitosti 50. výročí událostí roku 1968 v bývalém Československu se dne 3. května 2018 konala na brémské radnici pódiová diskuze na téma „Jaro, invaze, podzim a zima: Rok 1968 v Československu“, kterou společně organizovaly české a slovenské velvyslanectví, České centrum a Slovenský inštitút v Berlíně.

Večer s debatou připomněl dění roku 1968 v Československu. Na období liberalizace a demokratizace, tzv. Pražské jaro, navázal před 50 lety vpád vojsk Varšavské smlouvy a s tím smutný obrat, který pro zemi znamenal další a ještě hlubší odloučení od demokratické Evropy. 

Pódiové diskuze se zúčastnili pamětníci roku 1968, česká novinářka Lída Rakušanová a slovenský filmový producent Ján Mojto, kteří vyprávěli o vlastních zážitcích z této doby i o životě v emigraci a  debatovali rovněž o současném vnímání těchto událostí v dnešním Česku a na Slovensku. Diskuzi moderovala profesorka Martina Winkler, která vede oddělení východoevropských dějin na Christian-Albrechts-Universität v Kielu.

S ohledem na rozmanitý kulturní život v Brémách s mnoha aktivními českými a slovenskými umělci a zároveň na působení výzkumného pracoviště pro východní Evropu při brémské univerzitě, které se pyšní nejlepším německým archivem samizdatové literatury a dalších dokumentů z východní Evropy, byly vybrány Brémy jako vhodné místo pro uspořádání připomínkového večera, nad nímž převzal záštitu primátor Dr. Carsten Siering.

Město Brémy bylo na akci zastoupeno starostkou a zároveň senátorkou pro finance, paní Karoline Linnert. S úvodní přednáškou vystoupila profesorka Susanne Schattenbeg, ředitelka výzkumného pracoviště pro východní Evropu při brémské univerzitě (Forschungsstelle Osteuropa).

Klíčové momenty doby zachycují i dvě doprovodné fotografické výstavy. Slovenská výstava prací Ladislava Bielika se známou fotografií „Muže s odhalenou hrudí“ z okupace Bratislavy je k vidění od 14. května do 7. června 2018 ve výzkumném pracovišti pro východní Evropu při brémské univerzitě. Druhá výstava, strhující velkoformátové fotografie roku 1968 vybrané českou kurátorkou Danou Kyndrovou, bude k vidění od 18. června do 10. srpna 2018 v brémském zemském parlamentu.

přílohy

Flyer 1968 Bremen 341 KB PDF (Acrobat dokument) 7.5.2018

Galerie


20180503 Brémy akce k roku 1968