deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
podiova_diskuze_ke_100_letum_od_zalozeni_3
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Berlíně/Botschaft der Tschechischen Republik in Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100 let společné historie si připomněly Česko a Slovensko v Berlíně

Společnou historii sta let od založení Československa si 20. září 2018 v Berlíně připomněly dnes dva samostatné, avšak stále si blízké státy ČR a SR. V rámci pódiové diskuze, která se konala v berlínských prostorách deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), diskutovali historici a odborníci za Česko, Slovensko a Německo.

První panel se tematicky věnoval především historickým událostem. O okolnostech vniku samostatného státu, geopolitických aspektech či tehdejší kultuře debatovali Miloš Řezník, předseda české sekce Německo-české a německo-slovenské historické komise, Dušan Kováč, slovenský historik, a Frank Hadler, odborník na střední Evropu z lipské university. První část večera moderovala Jana Osterkamp z institutu Collegium Carolinum Mnichov.

Současný vývoj a politickou situaci Česka a Slovenska, postavení a spolupráci v Evropě a ve V4 či vztahy vůči Německu rozebírali v druhém panelu Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů, Vladimír Bilčík ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku a Kai-Olaf Lang z berlínské instituce Stiftung Wissenschaft und Politik. Na přítomnost a budoucnost České a Slovenské republiky zaměřený panel moderoval korespondent deníku FAZ Stephan Löwenstein.

Slavnostní připomínkový večer, kterého se zúčastnilo více než sto hostů, zahájil velvyslanec Slovenské republiky Peter Lizák a ředitel Českého centra Tomáš Sacher. Ten zároveň představil doprovodnou výstavu vytvořenou Českými centry přímo k výročí 100 let od vzniku samostatného Československa.

Galerie


20180920_diskuze 100 let ve FAZ