deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový večer na básníka a diplomata Jiřího Grušu

První československý a český velvyslanec v Německu polistopadové doby Jiří Gruša by letos oslavil své 80. narozeniny. České velvyslanectví v Berlíně uspořádalo 27. listopadu 2018 u této příležitosti vzpomínkový večer.
 

Akci zahájil současný český velvyslanec Tomáš Jan Podivínský vyprávěním osobním zkušeností a vzpomínek, které má na Jiřího Grušu ze společného působení na českém velvyslanectví ve Vídni. Právě Gruša mu předal skutečné umění diplomacie. „Byl to on, kdo mě naučil smyslu pro diplomacii a využití něčeho zdánlivě prostého lidského i v nejvyšší diplomacii; řešit s klidem, porozuměním a zároveň lehkostí výběru slov a chytrým humorem, ironií či karikováním nepřekonatelné situace a nečekaně vznikající komplikace, tak abychom tak říkajíc udrželi partnera ve hře. Od něj jsem se naučil jemnosti diplomatického oboru, nebo lépe řečeno poslání. »Tomáši, vždy hledejte ty jemné čisté věci, nikoliv ty, co tvoří nesváry, to je první pravidlo«, vzpomínám na jeho slova“, vyprávěl ve své řeči velvyslanec Podivínský.

S přednáškou na téma „Jiří Gruša: Život ve svobodě slov“ vystoupil profesor Hans Dieter Zimmermann, expert na českou literaturu a zakladatel České knihovny v německém jazyce, kterou dal dohromady právě s Jiřím Grušou.

Vzpomínkový večer pokračoval filmovou ukázkou nového připravovaného dokumentu. Film s názvem „Jiří Gruša: neklidný Evropan“ natáčí Prokop Toman se svou dcerou Markétou. Během pátrání po Grušových stopách natočili nespočet rozhovorů s jeho přáteli a spolupracovníky a nasbírali mnoho cenného materiálu. Film by měl být dokončen na jaře příštího roku.

Večer uzavřela s osobními vzpomínkami Sabine Gruša, vdova po zesnulém Jiřím Grušovi, která do Berlína přicestovala z Bonnu.

 

Jiří Gruša (10. 11. 938 – 28. 10. 2011):

 Básník, spisovatel, esejista, překladatel, disident, prezident PEN klubu, velvyslanec, ministr a především stavitel mostů. Jeho životem byla literatura, práce a lehká a chytře promyšlená hra se slovy.

Poté co mu bylo kvůli jeho činnosti v 80. letech odebráno občanství, nalezl Jiří Gruša nový domov v západním Německu. Po roce 1989 se stal československým velvyslancem v Bonnu, poté českým velvyslancem v Bonnu a ve Vídni. Svou kariéru završil jako ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a prezident PEN klubu.

Galerie


20181127_Jiří Gruša