deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
vecer_k_janu_palachovi_abend_zum_1
Foto: ©České centrum Berlín/Tschechisches Zentrum Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Palach: 1969 – 1989 – 2019

Pódiová diskuze s následným promítáním filmu „Hořící keř“ k připomínce Jana Palacha a reflexi politické situace tehdy a nyní se konala 23. ledna 2019 v kinosále českého velvyslanectví.

Československý student Jan Palach zemřel 19. ledna 1969 poté, co se 3 dny předtím na Václavském náměstí v Praze polil benzínem a zapálil na protest proti potlačení Pražského jara, diktátu Sovětského svazu a pasivitě obyvatelstva. Protesty v Praze v roce 1989, které nakonec vyvrcholily listopadovou sametovou revolucí, začaly právě jako vzpomínková akce k 20. výročí úmrtí Jana Palacha.

K připomnění této vzpoury a osudových chvil z let 1969 a zejména 1989 pořádalo České centrum v Berlíně ve spolupráci s českým velvyslanectvím a Deutsche Gesellschaft debatu s promítáním filmu.

Do diskuze, kterou moderoval Alesch Mühlbauer z Deutsche Gesellschaft, přijali pozvání český publicista Petr Brod, německá historička PhDr. Sabine Stach z německého historického institutu ve Varšavě a pamětník a vydavatel Detlef W. Stein. V návaznosti na diskusi se v kinosále velvyslanectví promítal film polské režisérky Agnieszky Holland „Hořící keř - Hrdinové z Prahy“.

Galerie


20190123_Palach