deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
prezident_zeman_na_oslave_30_vyroci_padu_3
Foto: ©Správa Pražského hradu/Verwaltung der Prager Burg
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Zeman se zúčastnil oslav 30. výročí pádu Berlínské zdi

Prezident České republiky Miloš Zeman se dne 9. listopadu 2019 na pozvání německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera zúčastnil spolu s dalšími prezidenty států Visegrádské čtyřky oslav 30. výročí pádu Berlínské zdi.
 

Prezident republiky Miloš Zeman se nejprve setkal v sídle německých prezidentů, zámku Bellevue, s hostitelem setkání, spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a se svým maďarským a polským kolegou, Jánosem Áderem a Andrzejem Dudou. Po podpisu pamětní knihy a krátkém rozhovoru skupina prezidentů  společně přejela k Památníku Berlínské zdi na Bernauer Straße, kde se zúčastnila vzpomínkového aktu k 30. výročí pádu Berlínské zdi v části bývalé NDR.

Prezidenty tam přivítal ředitel Památníku Berlínské zdi pan Axel Klausmeier. Aktu se zúčastnila také spolková kancléřka Angela Merkelová, primátor Berlína Michael Müller, předseda Spolkového sněmu Wofgang Schäuble, předseda Spolkové rady Dietmar Woidke a další významní politici, včetně hostů z partnerských měst Berlína, tedy i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Hosté vyslechli také krátké zdravice dětí ze zemí V4 (za ČR Monika a Lucie Váňovy) a symbolicky vsunuli růži do zbytků Berlínské zdi.

Pětice prezidentů se poté přesunula k „Památníku ocenění příspěvku Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k pádu Berlínské zdi“ taktéž na Bernauer Straße, ale na území bývalého Západního Berlína, kde symbolicky na památník každý prezident položil růži. Spolkový prezident Steinmeier zde pronesl: „Společně se svými přáteli si s hlubokou vděčností připomínáme události před 30 lety. Bez odvahy Poláků a Maďarů, Čechů a Slováků a bez jejich vůle bojovat za svobodu by nebyly možné pokojné revoluce ve střední a východní Evropě, ani německá jednota. Toto místo a tento den připomínají velký historický počin. Připomínají nám také, že jsme dnes v Evropě šťastně sjednoceni.“

Prezidenti následně během slavnostního oběda na pozvání spolkového prezidenta Franka-Waletra Steinmeiera v zámku Bellevue projednali řadu zahraničněpolitických témat a pronesli slavnostní přípitky. Po skončení oběda odletěl prezident republiky zpět do ČR.

Galerie


20191109_Präsident Zeman in Berlin