deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
cnfb_dtzf
Foto: ©ČNFB/DTZF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČNFB poskytne mimořádnou podporu na ochranu přeživších holocaustu z ČR

Celkem 1 200 000 Kč bude rozděleno mezi Domov sociální péče Hagibor, místní židovské obce a nové Centrum pomoci Paměti národa zřízené neziskovou organizací Post Bellum.

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá prostřednictvím mimořádné podpory českým obětem nacismu, které jsou koronavirovou pandemií obzvláště ohroženy. Největší část finančních prostředků (800 000 Kč) bude poskytnuta Domovu sociální péče Hagibor, provozovanému Židovskou obcí v Praze. „Prostřednictvím speciální péče a individuální podpory, hodné jejich osudu, zajišťujeme přeživším holocaustu důstojný život ve stáří. Průměrný věk obyvatel našeho Domova přesahuje 93 let. Kvůli pandemii musíme nyní podstatně více než dříve investovat do hygienických opatření. Péče v době pandemie je mimořádně náročná a všem pečovatelům patří kromě odměn i mimořádné uznání. Podpora Fondu nám velice pomůže,“ uvádí František Bányai, předseda Židovské obce v Praze.

Kromě Domova sociální péče Hagibor podpoří Fond budoucnosti částkou 200 000 Kč sedm židovských obcí z různých regionů Česka, zastoupených Nadačním fondem obětem holocaustu (NFOH), který bude nouzovou pomoc během koronavirové pandemie koordinovat. Stejnou částku obdrží nově vzniklé Centrum pomoci Paměti národa zřízené organizací Post Bellum, jež prostřednictvím široké sítě dobrovolníků ve všech regionech v ČR nabízí individuální pomoc, včetně psychosociálního poradenství.

Fond budoucnosti nadto v rámci své mimořádné podpory vyčlenil prostředky pro zástupce dalších skupin obětí, které trpěly pod nacistickým bezprávím, jako jsou Romové, političtí vězni nebo nuceně nasazení.

Mimořádná podpora pro oběti nacismu je jedním ze tří programů podpory Česko-německého fondu budoucnosti během koronavirové pandemie. „Jako nadace, která se zasazuje o porozumění mezi Čechy a Němci, pokládáme za mimořádně důležité přispět k ochraně našich nejohroženějších spoluobčanů, kteří přežili nacistickou perzekuci a dnes jsou nositeli vzájemného smíření,“ zdůrazňují Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Fondu budoucnosti. 

Odškodnění českých obětí nacismu představovalo pro Česko-německý fond budoucnosti od jeho vzniku v prosinci 1997 důležitý úkol. Více než 7 000 bývalých vězňů koncentračních táborů a obětí rasové perzekuce vyplatil fond z vlastních prostředků celkem 45 miliónů eur. Z prostředků poskytnutých německým a rakouským státem či průmyslem poskytl 87 000 obětí otrocké a nucené práce odškodnění v celkové výši 8 miliard korun.


Další informace a kontakt:

Silja Schultheis
Email: silja.schultheis@fb.cz
GSM: +420 737 505 790
www.fondbudoucnosti.cz

Tisková zpráva ČNFB, 18. 5. 2020