deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
mit_einem_comenius_denkmal_bedankte_sich
Foto: ©www.besteberlin.de/bezirke/neukoelln
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25 let partnerství měst Prahy a Berlína

Před 25 lety, dne 10. června 1995 podepsali primátor hlavního města Prahy a vládnoucí starosta Berlína “Společné prohlášení o spolupráci“ a v berlínské čtvrti Neukölln zahájili činnost centra „Komenského zahrada“, nad nímž oba přebrali záštitu. Obě metropole tak obnovily partnerství a navázaly na spolupráci z roku 1971, tehdy však ještě jako hlavních měst ČSSR a NDR.

Česká kultura utvářela dějiny Berlína již v první polovině 18. století, kdy do Rixdorfu (části dnešní čtvrti Neukölln) přišli evangeličtí uprchlíci, kteří se do společnosti a života v této části německé metropole nesmazatelně zapsali. Jejich historii dodnes připomínají názvy místních ulic, zmíněná Komenského zahrada či Muzeum v České vesnici. Výjimečný je také v roce 2019 otevřený Archiv České vesnice, který ukrývá nespočet zachovaných kázání a biografií.

Vztahy mezi Prahou a Berlínem jsou velmi živé a pestré. Pravidelně se organizují expertní výměny v oblasti městského rozvoje a inovativních dopravních projektů, turismu, občanské angažovanosti či bydlení. Na blízké a přátelské spolupráci fungují i vztahy Velvyslanectví ČR a Českého centra v Berlíně s místní radnicí, především pak v oblasti kultury – České centrum a Berlínský senát pravidelně pořádají setkání umělců a zástupců občanské společnosti z obou metropolí a podporují jejich vzájemnou spolupráci.

Převzato z německého originálního textu oficiálního portálu města Berlín