deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
strom_smireni_baum_der_versohnung_1
Foto: ©MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na pracovní návštěvě Berlína

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vykonal ve dnech 30. 06. až 01. 07. 2020 návštěvu v Berlíně. Vpředvečer německého předsednictví v Radě EU se sešel k téměř dvouhodinovému rozhovoru se spolkovým ministrem zahraničních věcí Heiko Maasem.

Dne 1. července 2020 položil ministr Petříček společně se svou náměstkyní  Michaelou Marksovou, někdejším předsedou ČSSD a předsedou vlády Vladimírem Špidlou a velvyslancem ČR ve Spolkové republice Německo Tomášem J. Podivínským věnec k pamětní desce meziválečného předsedy Československé sociálně demokratické strany dělnické a ministra Antonína Hampla u věznice Moabit v berlínské čtvrti Tiergarten. V této věznici byl A. Hampl 17. 5. 1942 utýrán nacisty. Pamětní desku, slavnostně odhalenou v květnu 2016, věnovaly ČSSD a Sociálnědemokratická strana Německa.

Následně ministr zahraničních věcí společně s náměstkyní Michaelou Marksovou a velvyslancem  Tomášem J. Podivínským položili věnec ke "Stromu smíření" na pozemku Velvyslanectví ČR v Berlíně. Tento strom ministr Petříček společně se zástupci Židovské obce dne 9. listopadu 2019 na ZÚ osobně vysadil. Tento javor, také zvaný "Strom terezínských dětí", byl věnován Památníkem Terezín.

Na velvyslanectví proběhlo jednání ministra s Dr. Kirsten Scholl, vedoucí sekce evropské politiky, a Dr. Wolfdieterem Böhlerem, ředitelem odboru „Strategie pro plynné zdroje energie budoucnosti“ Spolkového ministerstva hospodářství a  s Wernerem Diwaldem, předsedou Německého vodíkového svazu na téma vodíkové strategie.

Na závěr návštěvy se ministr Petříček setkal s Dr. Volkerem Treierem, členem hlavního vedení a vedoucím zahraničního hospodářství Německé průmyslové a obchodní komory, Bernardem Bauerem, výkonným členem představenstva  Německo-české průmyslové a obchodní komory, a Dr. Sarou Borella. vedoucí odboru pro západní a střední Evropu DIHK. Stěžejním tématem rozhovoru byl další rozvoj česko-německých obchodních a hospodářských vztahů

Galerie


200701_Ministr Petříček v Berlíně