deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
festival_kus_ceska_festival_ein_stuck_1
Foto: ©ČC Berlín
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival „Kus: Česka“ - Současné pražské divadlo v Berlíně

Tři pražské inscenace se v německém překladu představily v galerii Českého centra v Berlíně dne 16. září 2020. Scénická čtení se konala v rámci festivalu „Kus Česka“, který pořádá Drama Panorama ve spolupráci s Českým centrem a českým velvyslanectvím.

Letošní festivalový ročník se soustředil na tvorbu českých dramatiček a představil hry Dagmar Radové, Terezy Semotamové a Martiny Kinské (hru vzniklou ve spolupráci s Radkem Schovánkem) poprvé v německém překladu. Hra Thelma a Selma Dagmar Radové je vtipným a razantním divadelním roadtripem inspirovaným klasickým filmovým dílem „Thelma a Louise“, s feministickým podtextem napříč generacemi. Ve hře Zadejte cíl Terezy Semotamové se setkáváme s mladým párem na cestě, jehož vztahové a světonázorové problémy začne se surreálně-groteskním nasazením aktivně komentovat navigace. Ve hře Agent tzv. společenský, kterou napsala Martina Kinská ve spolupráci s historikem Radkem Schovánkem, je líčen je život rodiny, který rozloží zpráva o spolupráci otce s StB. Text neodsuzuje, spíše analyzuje tragično života v totalitním režimu, v němž jsou i nejprivátnější prostory mocensky zneužívány.

Festival Ein Stück: Tschechien / Kus: Česka se již počtvrté zabývá aktuálními tendencemi současné české dramatiky a divadla. V České republice nyní tvoří nová generace divadelních autorů, jejichž texty jsou aktuální v celoevropském měřítku, přesto však v zahraničí málo známé. Berlínský spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e. V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín přispívá k jejich zviditelnění v německojazyčném prostoru. Festival dále představuje význačné inscenace progresivních divadel, které se inovativním způsobem zabývají současnými společensko-politickými tématy.

Tento program se uskutečnil jako součást oslav 25. výročí podpisu smlouvy o partnerství měst Prahy a Berlína.

Galerie


200916_Ein Stück:Tschechien 2020